Pudelpointer




FCI skupina

Plemeno Pudelpointer sa v FCI nachádza v skupine 7, v sekcii 1.1 pod číslom 216.

Pôvod
O genetický základ pudelpointra sa zaslúžilo skríženie anglického pointra s pudlom. Pudelpointer vznikol v 19. storočí skrížením nemeckého loveckého pudla s rôznymi druhmi pointera. Zásluhu na tomto novom plemene mal Baron von Zedlitz, ktorého cieľom bolo vytvoriť poľovného psa pre využitie na súši i vo vode, s výborným čuchom a loveckými inštinktami. V roku 1956 bol pudelpointer predstavený v severnej Amerike nasledovateľom Barona von Zedlitza – Bobom Winterheltom, ktorý založil v severnej Amerike prvú chovnú stanicu pre toto plemeno. Veľkú obľubu si však v Amerike nezískal, pretože AKC ho nikdy neuznal. Pudelpointer je výborným loveckým psom ale i spoločníkom.

Popis
Pudelpointer je všestranný poľovný pes so stavbou tela pointra ťažkého typu. Má krátky, rovný chrbát, veľmi hlboký a primerane široký hrudník s dobre klenutými rebrami. Bedrá sú veľmi svalnaté. Hlava je primeraná veľkosti jeho tela, s výrazným obočím, veľkými okrúhlymi očami žltej až žltohnedej farby. Stredne veľké uši sú špicaté, priliehajúce, sú pokryté bohatou srsťou. Chvost je ľahký, nasadený ani nie vysoko ani nie nízko, je pokrytý tvrdou srsťou a nesený rovno. Jeho srsť je stredne dlhá, tvrdá, s hustou podsadou, v rôznych odtieňoch hnedej, biela, čierna, príliš bledá či pásikavá sú neprípustné.
Priemerná váha pudelpointra je 25 – 30 kg.
Priemerná výška pudlelpointra je približne 60 – 65 cm.

Povaha Pudelpointra
Pudelpointer je všestranný poľovný pes, ktorý vyniká vrodenou odvahou, inteligenciou a dobrou pamäťou. Je veľmi učenlivý, množstvo vecí sa naučí sám. Svojho pána nadovšetko miluje a je mu oddaný a verný. Má výborné lovecké vlastnosti, vystavovanie na jednotku, skvelý čuch a vyniká svojou rýchlosťou. Najlepšie sa hodí poľovníkovi.

Starostlivosť o Pudelpointra
Starostlivosť o srsť nie je nejaká náročná, treba ho pravidelne, raz do týždňa prečesať a podľa potreby, približne raz do roka, ostrihať. Každý týždeň alebo dva mu treba zastrihávať pazúriky.

Zdravie
Toto plemeno je geneticky zdravé, vyhovuje náročným loveckým požiadavkám, pozornosť sa však uňho venuje sledovaniu možnej dysplázie bedrového kĺbu a epilepsie.
Dožíva sa priemerne 12 – 14 rokov.

Výchova
Pudelpointer sa učí rýchlo, mnoho vecí sa naučí sám, jeho výchova preto nie je náročná. Potrebuje pokojného majiteľa s prirodzenou autoritou, ktorý ho naučí, kto je pánom svorky. Výchova by mala byť dôsledná. Základom je citlivý, chápavý a trpezlivý prístup. Pes vychovávaný s láskou a porozumením bude svojmu majiteľovi a jeho rodine výborným spoločníkom a priateľom.

Život s plemenom Pudelpointer
Odporúča sa chovať ho v rodinnom dome s veľkou záhradou, najlepšie na vidieku. Treba mu pravidelne zabezpečovať dostatok pohybu a fyzických aktivít. Hodí sa pre aktívneho majiteľa, ideálnym pánom je poľovník.

Zdroj: psyaskrecky.estranky.sk


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 66)

Kompletná ponuka