Škótsky teriér




FCI skupina
Plemeno Škótsky teriér, nazývaný tiež Škót, sa v FCI nachádza v skupine 3, v sekcii 2 pod číslom 73.

Pôvod
Škótsky teriér je potomkom teriérov chovaných na Škótskych ostrovoch, kde slúžil na lov líšok, jazvecov a zajacov. Šľachtením sa jeho vlastnosti vylepšili, a keďže obaja jeho šľachtitelia, G. Morreau a S. E. Shirley, boli Škóti, dostal názov Škótsky teriér. V roku 1880 bol prvý krát vystavený a ihneď si získal veľkú obľubu. V súčasnosti slúži ako výborný spoločník, ktorý sa odporúča na chov v byte.

Popis
Škótsky teriér je robustný pes so silným telom a krátkymi nohami. Jeho krk je svalnatý, hlava predĺžená, s výrazným stopom. Mandľové oči bývajú tmavohnedé, uši sú malé, špicaté, vztýčené, ani blízko ani ďaleko od seba. Srsť je hrubá, drôtovitá, priliehajúca, s krátkou mäkkou, hustou podsadou. S vrchnou krycou srsťou výborne ochráni pred akýmkoľvek počasím. Najčastejšie sa vyskytuje vo farbe čierne, pšeničnej alebo žíhanej.
Priemerná váha Škótskeho teriéra je približne 8 – 10 kg.
Priemerná výška Škótskeho teriéra je približne 25 – 28 cm.

Povaha Škótskeho teriéra
Škót je živý, veselý hoci občas nezbedný pes. Je sebavedomý, hrdý a inteligentný, vie však byť tvrdohlavý a nezávislý. Miluje spoločnosť ľudí, snaží sa urobiť všetko, čo vidí pánovi na očiach. Voči cudzím ľuďom sa správa nedôverčivo. S ostatnými psami si rozumie dobre. S deťmi má výborný vzťah, pokiaľ sa k nemu patrične správajú. Je výborným psom pre rodinu s deťmi.

Starostlivosť o Škótskeho teriéra
Srsť Škótskeho teriéra treba pravidelne každý deň prečesávať a kefovať. Treba mu tiež pravidelne zastrihávať pazúriky a dbať o čistotu očí a zvukovodu. Podľa potreby mu treba dávať odstraňovať zubný kameň.

Zdravie
Škótsky teriér môže trpieť epilepsiou, alergickými reakciami, vyskytlo sa uňho i ochorenie nervovo-svalového aparátu Scottie Cramp.
Priemerná dĺžka života tohto plemena je 13 – 14 rokov.

Výchova
Toto plemeno vie byť tvrdohlavé a vzpurné, potrebuje preto dôslednú výchovu odmalička. Nepatrí medzi plemená, ktoré poslúchnu naslovo, pokiaľ ho však naučíme, kto je autoritou a  vodcom svorky, stane sa z neho poslušný priateľ celej rodiny.

Život s plemenom Škótsky teriér
Škótsky teriér sa hodí rovnako do bytu ako do rodinného domu. Pokiaľ má denne dostatok pohybu, nepotrebuje veľa priestoru, stačí mu vyhradiť miestečko, kde môže oddychovať a nerušene sledovať dianie v rodine. Keďže je to krátkonohý pes, nehodí sa na príliš dlhé prechádzky či beh popri bicykli.

Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj: Psy – Spoznávanie, chov, starostlivosť a plemenitba, Ikar, 2001, dogbreedinfo.com, dogspsy.estranky.cz


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 68)

Kompletná ponuka