FCI skupina
Plemeno Yorkshirský teriér sa v FCI nachádza v skupine 3, v sekcii 4 pod číslom 86.
Pôvod
Yorkshirský teriér nemá celkom jasný pôvod. Vznikol v okolí grófstva Yorkshir, kam prichádzali škótski robotníci, ktorí si tam hľadali prácu a privážali si so sebou aj svojich psov, najčastejšie rôznych teriérov, napr. dlhosrstého leadskeho teriéra, Dandie Dinmont teriéra, black and tan teriéra či manchesterského teriéra. Tí sa krížili s miestnymi psami, čo malo značný vplyv na ich veľkosť, ktorá zaujala mnohých chovateľov. Postupne sa na chov vyberali najmenší psíkovia a dôraz sa kládol na zjednotenie farby srsti a vytvorenie čo najmenšieho psíka s čo najdlhšou a najhodvábnejšou srsťou. Tak vznikol maličký Yorkshirský teriér, ako ho poznáme dnes.
V minulosti ho využívali k lovu potkanov a myší a patril do domácností chudbných ľudí. Vďaka svojej veľkosti a hodvábnej srsti si však rýchlo získal obľubu ako spoločník a v súčasnosti slúži ako spoločenský a rodinný psík.
Popis
Yorkshirský teriér je malý, kompaktne stavaný psík kvadratického formátu s krátkym telom a rovným chrbátom. Jeho končatiny sú rovné, bedrá správne zaoblené. Jeho hlava je malá, plochá, s malým čiernym ňufákom. Stredne veľké oči sú tmavé a žiarivé, s bystrým výrazom. Má malé, vztýčené uši v tvare písmena V. Chvost býva kupírovaný, nosí ho vzpriamene.
Srsť Yorkshirského teriéra je jeho charakteristickým znakom. Mala by byť lesklá, hodvábna a dlhá až po zem, oceľovomodrej farby so zlatým pálením. Mladým jedincom sa toleruje i stredne dlhá srsť. Nesmie byť zvlnená.
Priemerná váha Yorkshirského teriéra je od 1,8 do 3,1 kg.
Priemerná výška Yorkshirského teriéra – psa je 24 cm, fenky 22 cm.
Povaha Yorkshira
Yorkshirský teriér je živý, temperamentný psík, ktorý je napriek svojej veľkosti veľmi sebavedomý a odvážny. Je veľmi priateľský, veselý a hravý, hodí sa preto do rodiny k deťom. Miluje svojho pána a je mu nadovšetko oddaný. Voči cudzím ľuďom je priateľský, pokiaľ mu prejavia svoju náklonnosť. S ostatnými domácimi zvieratami si vychádza dobre, nevyvoláva konflikty. Rovnako si tiež dobre vychádza s inými psami.
Starostlivosť o Yorkshirského teriéra
Veľmi dôležitá je starostlivosť o srsť, ktorú treba pravidelne každodenne prečesávať a kefovať. Psíkom, ktorí nie sú vystavovaní na výstavách, dávajú majitelia častokrát srsť skracovať pre lepšiu údržbu. Výstavní jedinci si vyžadujú dennodenné česanie, kefovanie, ale i olejovanie a natáčanie srsti. Kúpať by sme ich mali podľa potreby, nie však pričasto. Treba mu tiež pravidelne zastrihávať chĺpky v okolí zvukovodu, skracovať mu tiež pazúriky a kontrolovať oči a uši kvôli možným infekciám.
Zdravie
Toto plemeno môže trpieť tracheálnym kolapsom, hydrocefalusom, kožnými ochoreniami alebo stomatitídou či zubným kameňom.
Priemerná dĺžka života tohto plemena je 14 rokov.
Výchova
Výchova a výcvik musia byť dôsledné odmalička. Nemali by sme ho rozmaznávať iba preto, že je malý a milý. Od raného veku potrebuje pána s pevnou rukou, ktorý ho naučí, kto je vodcom svorky. Chýbajúca autorita môže u psa vyvolať rôzne poruchy správania. Ak je preňho výcvik zaujímavý a motivujúci, učí sa rád.
Život s plemenom Yorkshirský teriér
Yorkshir je typické plemeno do bytu. Je veľmi prispôsobivý a rýchlo si zvykne. Mali by sme mu zabezpečiť stále miestečko, na ktorom bude mať svoju postieľku a odkiaľ bude mať dobrý výhľad na dianie v rodine. Pohyb je preňho veľmi dôležitý, treba ho preto pravidelne brávať na vychádzky a vybehať sa. Je vhodný na agility a veľmi rád aportuje. Pokiaľ mu majiteľ dokáže venovať dostatok času, Yorkshir mu bude milujúcim a oddaným spoločníkom a najlepším priateľom.
Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj: dogbreedinfo.com, sk.wikipedia.org