Vipet




FCI skupina
Plemeno Vipet sa v FCI nachádza v skupine 10, v sekcii 3 pod číslom 162.

Pôvod
Plemeno Vipet vzniklo pomerne neskoro, až v 19. storočí a podieľali sa na ňom Greyhound a teriérske plemená. Vzniklo s cieľom získať rýchleho, silného chrta – športovca, ktorý by mohol pretekať v spočiatku nelegálnych chrtích pretekoch Rabbit Coursing – beh za zajacom. Tie však boli zakázané a nahradené legálnymi pretekmi v behu za svojím majiteľom. Vipet bol prvý krát predstavený na výstave v roku 1981. V súčasnosti je výborným spoločenským i loveckým psom.

Popis
Vipet je elegantný pes s krehkými črtami a jemným osvalením, s jasnými znakmi greyhounda. Jeho telo je kvadratického formátu, s rovným chrbtom a hlbokým hrudníkom. Má vtiahnuté brucho a dobre klenuté bedrá. Jeho dlhá, úzka hlava pôsobí veľmi elegantne. Má tmavé oválne oči s bystrým pohľadom, tmavý ňufák a malé uši pripomínajúce ružu. Jeho chvost je dlhý, pri koreni silný, smerom k špičke sa mu zužuje, nosí ho elegantne ohnutý. Srsť Vipeta je jemná, krátka, povolené sú všetky farby vrátane rôznych kombinácií či žíhania.
Priemerná váha Vipeta je 10 – 12 kg.
Priemerná výška Vipeta – psa je približne 47 – 51 cm, fenky 44 – 47 cm.

Povaha Vipeta
Toto plemeno je jedným z najpríjemnejších spoločníkov. Svojmu pánovi je nadovšetko oddaný. Neposlúcha iba jedného pána, svoju priazeň delí medzi všetkých členov rodiny rovnakým dielom. K deťom je nežný a starostlivý. Voči cudzím ľuďom je priateľský. Ako lovec má vynikajúce okamžité reakcie, veľkú rýchlosť a obratnosť. Ťažko však odoláva pokušeniu prenasledovať všetko, čo sa v jeho blízkosti hýbe. Je jedným z najčistotnejších plemien, počas prechádzok sa vyhýba blatu i kalužiam.

Starostlivosť o Vipeta
Toto plemeno nie je náročné na starostlivosť. Kúpeme ho podľa potreby, nie však pričasto, pretože jeho srsť má prirodzený ochranný film, ktorý sa pričastým kúpaním naruší a obnovuje sa pomerne dlhú dobu. Dôležitou súčasťou starostlivosti je tiež kvalitná vyvážená strava. Treba mu tiež pravidelne zastrihávať pazúriky a kontrolovať chrup kvôli zubnému kameňu.

Zdravie
Toto plemeno patrí medzi jedno z najzdravších, netrpí žiadnymi vážnejšími ochoreniami.
Priemerná dĺžka života tohto plemena je 11 – 13 rokov.

Výchova
Výchova a výcvik Vipeta nie sú náročné, učí sa veľmi rád, najmä všetko, čo mu je podané formou hry. Výchova by mala byť založená na vzájomnom rešpekte a bez použitia fyzických trestov, ktoré skôr uškodia, akoby mali priniesť osoh. Keďže Vipet prenasleduje všetko, čo sa v jeho blízkosti pohne, treba predchádzať možným rizikám a v blízkosti ciest a rušných miest ho treba držať na vôdzke. Odporúča sa zabezpečiť mu dostatok pohybových aktivít – dostihy či coursing sú ideálnymi spôsobmi na vybitie jeho energie.

Život s plemenom Vipet
Vipet nemá podsadu, mal by sa preto chovať iba vnútri. Cíti sa dobre v meste i na vidieku, potrebuje však pravidelný výbeh a dlhé prechádzky.

Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj:  Psy – Spoznávanie, chov, starostlivosť a plemenitba, Ikar, 2001, vipet.hafici.cz


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 67)

Kompletná ponuka