Taliansky chrtík




FCI skupina
Plemeno Taliansky chrtík sa v FCI nachádza v skupine 10, v sekcii 3 pod číslom 200.

Pôvod
Taliansky chrtík bol známy už v období starovekého Grécka a Egypta, kde bol vyhľadávaným spoločníkom členov najvyšších spoločenských vrstiev. Obľubovala ho i samotná Kleopatra. Predpokladá sa, že vďaka nej, i vďaka prekvitajúcemu cestovnému ruchu medzi Egyptom a Apeninským polostrovom, sa dostal do Európy, kde sa stal obľúbeným spoločníkom na kráľovských dvoroch. Jeho popularita vyvrcholila  v 19. storočí. Často bol zbytočne rozmaznávaný a kvôli pokusom o jeho zámerné zmenšovanie skrehol, telesne zoslabol a začali sa uňho objavovať degeneratívne znaky – zaguľatená hlava s vystúpenými očami, skrátená nosová časť či skrátené, tenké nohy. V 20. storočí sa začalo s jeho regeneráciou, základy pre jeho dnešnú podobu boli položené v štyridsiatych rokoch 20. storočia.
Taliansky chrtík je i v súčasnosti obľúbeným spoločenským plemenom, dokonca sa začal objavovať na dostihových dráhach, kde je plnohodnotným konkurentom ostatných chrtov.

Popis
Taliansky chrtík je elegantné, vznešené, ladne sa pohybujúce plemeno, ktoré pripomína zmenšeného greyhounda. Je kvadratického formátu, s rovnou hornou líniou chrbta, úzkou hruďou a bruškom vytiahnutým nahor. Jeho hlava je pretiahnutá, s plochou lebkou, veľkými výraznými očami, tmavým ňufákom a vysoko nasadenými malými zloženými ušami. Nízko nasadený chvost je pri koreni hrubý, smerom k špičke sa zužuje, je pokrytý krátkou srsťou.
Srsť Talianskeho chrtíka je krátka, jemná, priliehajúca. Vyskytuje sa vo farbách čiernej, hnedej, modrej a krémovej, biele znaky na hrudi a labkách sú prípustné.
Priemerná váha Talianskeho chrtíka je najviac 5 kg.
Priemerná výška Talianskeho chrtíka je približne 32 – 38 cm.

Povaha Talianskeho chrtíka
Taliansky chrtík je veľmi spoločenské a priateľské plemeno. Svojmu pánovi je veľmi oddaný, vyžaduje si jeho neustálu pozornosť. Voči cudzím ľuďom je rezervovaný. Keďže je veľmi krehký, neodporúča sa do rodín s malými deťmi, pretože by mu mohli ublížiť. S inými domácimi miláčikmi si rozumie dobre, mal by však byť odmalička s nimi socializovaný.
Vo všeobecnosti je to veľmi milý, živý, zvedavý psík, ktorý je výborným priateľom rodiny.

Starostlivosť o Talianskeho chrtíka
Toto plemeno nie je náročné na starostlivosť, takmer nepĺzne a ak by sa náhodou počas prechádzky zašpinil, stačí mu srsť pretrieť navlhčenou handričkou. Kúpeme iba podľa potreby. V chladnejšom počasí sa odporúča ho obliecť, pretože by mohol prechladnúť.  Mali by sme mu tiež pravidelne kontrolovať čistotu zubov a podľa potreby mu treba dávať odstraňovať zubný kameň. Tiež treba pravidelne dbať o čistotu zvukovodu a zastrihávať mu pazúriky.

Zdravie
Taliansky chrtík môže trpieť epilepsiou, ale i predčasným vypadaním zubov.
Priemerná dĺžka života tohto plemena je 13 – 15 rokov.

Výchova
Taliansky chrtík potrebuje ako každý psík dôslednú výchovu a výcvik odmalička. Potrebuje sa naučiť základnej poslušnosti a rovnako sa potrebuje naučiť, kto je vodcom svorky, iba tak bude svojho pána poslúchať. Výchova by mala byť dôsledná, ale založená na citlivom prístupe a vzájomnom rešpekte.

Život s plemenom Taliansky chrtík
Taliansky chrtík sa kvôli svojej telesnej stavbe a precitlivelosti hodí iba na život v byte. Potrebuje neustály kontakt so svojím pánom a jeho rodinou, preto by sme mu mali vytvoriť v byte kútik, z ktorého môže nerušene sledovať celkové dianie v rodine a zároveň sa doňho prirodzene zapájať. Chrtík rád športuje, je veľmi rýchly, odporúča sa brávať ho na pravidelné aspoň hodinové prechádzky s možnosťou výbehu. Výbeh by sme mu však mali umožniť iba v bezpečnom prostredí, kde nehrozí riziko úrazu.

Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj:  dogbreedinfo.com, dogspsy.estranky.cz, quindici.sk


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 67)

Kompletná ponuka