Sibírsky husky




FCI skupina
Plemeno Sibírsky husky sa v FCI nachádza v skupine 5, v sekcii 1 pod číslom 270.

Pôvod
Sibírsky husky bol dlhú dobu známy iba na Sibíri, kde ho východosibírsky nomádsky kočovný národ Čukčov využíval ako pracovného, strážneho, záprahového a pastierskeho psa. Začiatkom 20. storočia ho obchodníci s kožušinami priviezli na Aljašku, kde získal svoju dnešnú podobu. Pre svoju vytrvalosť, rýchlosť a dobrú ovládateľnosť si tu veľmi rýchlo získal obľubu. Preslávila ho udalosť v roku 1925, kedy bolo treba urýchlene priviesť z Anchorange do Nome sérum proti záškrtu. Bolo však veľmi nepriaznivé počasie a jediným možným riešením bolo previezť ho prostredníctvom psieho záprahu, ktorý to zvládol prejsť 674 míľ za 7 dní.
Sibírsky husky sa v súčasnosti využíva naďalej ako záprahový pes, stal sa však i obľúbeným rodinným psom a spoločníkom.

Popis
Sibírsky husky je stredne veľký vlkovitý záprahový pes s mohutným telom kvadratického formátu, stredne dlhým, rovným, svalnatým chrbátom a hlbokým hrudníkom, siahajúcim po lakte. Jeho predné končatiny sú rovné, rovnobežné s lakťami, zadné končatiny sú takisto rovné, rovnobežné so stehnami. Má stredne veľkú hlavu, primeranú veľkosti tela, so zaobleným temenom, oči mierne šikmé, mandľového tvaru, v rôznych farebných odtieňoch, od modrej po hnedú, často máva každé oko inej farby. Jeho ňufák nesmie byť špicatý ani hranatý, najčastejšie býva čiernej alebo pečeňovej farby. Stredne veľké, trojuholníkové uši sú vysoko nasadené, blízko pri sebe, sú husto osrstené. Chvost je takisto dobre osrstený, v kľude ho nosí zvesený, pri pozornosti ho nosí mierne zdvihnutý nad úrovňou chrbta, v oblúku. Srsť huskyho je stredne dlhá, s hustou mäkkou podsadou. Povolené sú všetky farby, typický husky by však mal mať bielu masku na tvári.
Priemerná váha Sibírskeho husky – psa je okolo 20 – 27 kg, fenky 16 – 22 kg.
Priemerná výška Sibírskeho husky – psa je 53 – 60 cm, fenky 51 – 56 cm.

Povaha Sibírskeho husky
Sibírsky husky je veľmi živý, temperamentný pes, so silnou osobnosťou, ktorú získal v tvrdých podmienkach severskej prírody. Je to inteligentné plemeno, so silným loveckým inštinktom. Je výborným rodinným spoločníkom, k svojej rodine si rýchlo vybuduje silný vzťah. Deti miluje, rád sa zapojí do ich hier, musia však rešpektovať, že je to živá bytosť a podľa toho sa k nemu i správať.

Starostlivosť o Sibírskeho husky
Sibírsky husky nepotrebuje nejakú zvláštnu starostlivosť, iba pravidelne prečesať. V období pĺznutia by sme ho mali prečesávať častejšie, aby sme mu zo srsti odstránili odumreté chlpy. Treba mu pravidelne zastrihávať pazúriky a dbať o čistotu uší.

Zdravie
Sibírsky husky môže trpieť dyspláziou bedrového kĺbu, problémami s očami, môže sa tiež uňho vyskytnúť kožná alergia.
Dožíva sa priemerne približne 12 – 15 rokov.

Výchova
Sibírsky husky potrebuje zodpovednú, dôslednú a prísnu výchovu. Treba ho naučiť prísnej hierarchii v postavení pán – pes. Dôležité je zvládnuť výcvik základnej poslušnosti. Odmalička by sme ho mali socializovať s inými psami, mačky nevie tolerovať.

Život s plemenom Sibírsky husky
Toto plemeno je prirodzene zvyknuté na prírodu a veľký priestor. Pokiaľ mu vie majiteľ poskytnúť dostatok pohybu, možno ho chovať i v meste. Odporúča sa chovať ho v rodinnom dome, pri ktorom mu vybudujeme koterec z kvalitného materiálu. Je zvyknutý žiť v svorke, potrebuje byť preto v neustálom kontakte s majiteľom a jeho rodinou, inak trpí.

Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj: Psy – Spoznávanie, chov, starostlivosť a plemenitba, Ikar 2001, dogbreedinfo.com


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 66)

Kompletná ponuka