Samojed




FCI skupina
Plemeno Samojed sa v FCI nachádza v skupine 5, v sekcii 1 pod číslom 212.

Pôvod
Samojed je jedno z najstarších plemien a bol pomenovaný po kočovnom sibírskom národe Samojedov, ktorí ho využívali k ťahaniu saní a pri pasení sobov. Preslávil sa svojou účasťou na prvej polárnej expedícii, ktorú zorganizovali európski vedci. Jeho srsť bola pôvodne rôznofarebná (čierna, čierno-bledohnedá, bielo-čierna), neskôr sa ustálila na ligotavej bielej farbe, na ktorej koncom 19. storočia zbohatli mnohí obchodníci s kožušinami. Vďaka nim sa však  niekoľko jedincov dostalo do Anglicka, kde sa začalo s jeho organizovaným chovom. Toto plemeno sa postupne rozšírilo ďalej do Európy a zaradilo sa medzi obľúbené spoločenské i výstavné psy.

Popis
Samojed je stredne veľký svalnatý pes s vyváženou stavbou tela. Jeho telo je silnej konštrukcie, so svalnatými končatinami. Hlava je mohutná, klínovitá, s tmavými, ďaleko od seba položenými šikmými očami mandľového tvaru. Ňufák je čierny, v zimnom období môže mierne vyblednúť. Má malé, vzpriamené uši. Charakteristickým znakom samojeda je jeho tlama so zdvihnutými kútikmi, ktorá pôsobí akoby sa usmieval. Chvost má nasadený vysoko, je husto osrstený a nosený zatočený nad chrbtom. Srsť samojeda je prispôsobená tvrdým polárnym podmienkam – pozostáva z hustej jemnej podsady, ktorá je prekrytá vrchnou krycou srsťou, ktorá je dlhšia a tvrdšia. Povolené farby sú biela, krémová alebo bielo-žltá, so strieborným zakončením.
Priemerná váha Samojeda je okolo 20 – 30 kg.
Priemerná výška Samojeda – psa je 51 – 56 cm, fenky 46 – 51 cm.

Povaha Samojeda
Samojed je inteligentný, pokojný a priateľský pes veselej a dobrosrdečnej povahy. Je veľmi spoločenský a prítulný, dokonca aj k cudzím ľuďom. Hoci sa hovorí, že ho možno využívať i na stráženie, nie vždy je spoľahlivým strážcom.

Starostlivosť o Samojeda
Samojed potrebuje pravidelnú starostlivosť o srsť, ktorú treba pravidelne prečesávať a kefovať, inak si nevyžaduje nejakú obzvlášť starostlivosť.

Zdravie
Samojed môže trpieť dyspláziou bedrového kĺbu, diabetom, či ochoreniami očí, môžu sa uňho tiež vyskytnúť kožné alergie.
Dožíva sa priemerne približne 12 – 15 rokov.

Výchova
Samojed potrebuje dôslednú výchovu odmalička. Je to veľmi inteligentné plemeno, ktoré sa učí rýchlo, potrebuje však neustály kontakt s majiteľom, inak sa bude snažiť upútať pozornosť spôsobmi, ktoré sa majiteľovi nie vždy môžu páčiť. Nemali by sme ho nechávať dlho osamote.

Život s plemenom Samojed
Toto plemeno potrebuje veľa pohybu, do bytu sa preto príliš nehodí. Najlepšie mu bude v rodinnom dome s veľkou záhradou, kde sa môže aj vybehať aj zahrať aj ukryť pred slnkom. Miluje chlad a zimu, môže byť preto celoročne vonku. V lete mu treba zabezpečiť úkryt, v ktorom sa môže skryť i schladiť.

Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj: Psy – Spoznávanie, chov, starostlivosť a plemenitba, Ikar 2001, dogbreedinfo.com

 


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 68)

Kompletná ponuka