Pumi




FCI skupina

Plemeno Pumi sa v FCI nachádza v skupine 1, v sekcii 1 pod číslom 56.

Pôvod
Pumi nepatrí medzi známe plemená. Vznikol skrížením Puliho s nemeckými a francúzskymi psami v Maďarsku približne v 17 – 18. storočí. Využíval sa ako pastiersky pes.

Popis
Pumi je stredne veľký pes s milým výrazom. Je kvadratického formátu, s rovným chrbtom, dobre klenutými rebrami a vtiahnutým bruchom. Krk má svalnatý a zadné končatiny veľmi silné. Jeho hlava je pomerne dlhá, pretiahnutá, so stredne veľkými, oválnymi tmavými očami a vysoko nasadenými vzpriamenými ušami, ktoré sú na konci preklopené. Má vysoko nasadený chvost, nad chrbtom stočený. Jeho srsť je krátka a vlnitá, pozostáva z mäkkej podsady a silnej krycej srsti. Vyskytuje sa v rozličných odtieňoch čiernej, šedej či červenej.
Priemerná váha Pumiho je 8 – 15 kg.
Priemerná výška Pumiho je 41 – 47 cm.

Povaha Pumiho
Pumi je živý, neúnavný, temperamentný pes. Je veľmi samostatný – vyplýva to z jeho histórie, keď sa musel ako pastiersky pes častokrát rozhodovať sám za seba. Deti rešpektuje, treba ich však naučiť, ako sa k nemu správať. S ostatnými zvieratami si môže rozumieť, pokiaľ je dostatočne odmalička socializovaný. Občas býva hlučný i lenivý, treba ho učiť zbytočne neštekať a hýbať sa, pretože pohyb je preňho veľmi potrebný.

Starostlivosť o Pumiho
Srsť Pumiho si nevyžaduje nejakú náročnú starostlivosť, treba ho „iba“ pravidelne kartáčovať a trimovať približne každé 2 až 4 mesiace. Pokiaľ by sme zanedbali kartáčovanie a trimovanie, srsť začne plstnatieť. Pozornosť tiež venujeme zastrihávaniu chlpov v okolí zvukovodu, aby sme predišli zbytočným infekciám.

Zdravie
Toto plemeno je pomerne zdravé, môže sa uňho vyskytnúť luxácia pately alebo tiež dysplázia bedrového kĺbu.
Dožíva sa priemerne 12 až 14 rokov.

Výchova
Plemeno Pumi je pomerne nenáročné na výchovu a výcvik. Ako každý iný pes, aj Pumi potrebuje majiteľa s pevnou rukou, ktorý ho naučí, kto je vodcom svorky. Pri výchove sa vyžaduje od majiteľa dôslednosť. Pumi je veľmi aktívne plemeno, potrebuje byť neustále niečím zamestnaný. Ak mu nevymyslíte nejakú zaujímavú aktivitu, rýchlo sa začne nudiť a následne vymýšľať kúsky, ktoré sa vám nemusia páčiť. Pokiaľ chováme aj iné domáce zvieratá, dôležité je odmalička ich s Pumim socializovať. Pumi tiež môže mať tendenciu hlasno štekať, vďaka čomu sa osvedčil ako výborný strážny pes, niekedy je to však nežiaduce. Správnou výchovou v ňom možno skrotiť jeho túžbu šťekať.

Život s plemenom Pumi
Pumi je veľmi prispôsobivý pes, rýchlo si zvykne v akýchkoľvek podmienkach. Možno ho chovať v byte, vtedy však potrebuje veľa pohybu a času naňho alebo tiež v záhrade s vlastným kotercom. Záhrada je výhodou, no nie podmienkou. Odporúča sa trénovať ho na psie športy, ako napr. agility, či flyball.

Zdroj: hafici.cz, wikipedia.org


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 67)

Kompletná ponuka