Pudel




FCI skupina
Plemeno Pudel sa v FCI nachádza v skupine 9, v sekcii 2 pod číslom 172.

Pôvod
Pudel vznikol približne v 16. storočí vo Francúzsku a s najväčšou pravdepodobnosťou bol vyšľachtený z barbeta. Pôvodne slúžil ako poľovný pes, ktorý sa využíval na lov kačíc a vodnej zveri. Neskôr sa začalo s jeho šľachtením do viacerých veľkostí a vďaka najmenším varietám sa stali obľúbenými spoločníkmi aristokratických dám na dvoroch. Prvý štandard plemena bol vytvorený v roku 1936. Postupne sa pudel rozšíril do celej Európy i USA. V súčasnosti slúži ako spoločník a na výstavách psov má nezastupiteľné miesto.

Popis
Pudel je dobre stavaný, elegantný pes, v porovnaní s kohútikovou výškou má dlhšie telo. Jeho chrbát je krátky a harmonický, hrudník široký, siahajúci až po lakte. Brucho má mierne vtiahnuté. Jeho hlava je úmerná k veľkosti tela. Ňufák má dobre vyvinutý, jeho farba závisí od zafarbenia srsti, môže byť čierny alebo hnedý. Mandľové oči má mierne šikme položené, môžu byť čiernej alebo hnedej farby. Uši má dlhé, ploché a široké, nasadené nízko a visiace tesne pri hlave. Chvost je vysoko nasadený, obyčajne sa kupíruje na jednu tretinu alebo sa necháva celý. V pohybe je nosený šikmo zahnutý. Srsť  môže byť kučeravá, jemná, bohatá, alebo bohatá, jemná, vlnitá, vytvárajúca charakteristické šnúry dlhé minimálne 20 centimetrov.
Priemerná váha pudla – psa je 20 – 32 kg, fenky 20 – 27 kg.
Priemerná výška pudla je približne od 38 cm.

Povaha Pudla
Pudel je inteligentný a srdečný psík, s milou, priateľskou povahou. Učí sa veľmi rýchlo, má výborný talent na napodobňovanie, z tohto dôvodu zvykol byť často súčasťou cirkusových vystúpení. Niektorých možno vycvičiť i na lovenie. Svoju rodinu miluje a potrebuje byť neustále v jej blízkosti, nemali by sme ho držať vonku. Je láskyplný, hravý a veselý, výborne sa hodí do rodiny s deťmi. K cudzím ľuďom sa správa priateľsky. K iným psom a domácim zvieratám má dobrý vzťah.

Starostlivosť o Pudla
Srsť treba každý deň prečesávať a raz za 6 až 8 týždňov dôkladne ostrihať. Treba ho tiež pravidelne kúpať. Výstavných pudlov treba nechať ostrihať podľa povolených štandardov strihov – á la lion a tzv. moderný. Treba mu pravidelne zastrihávať srsť vyrastajúcu v oblasti zvukovodu a udržiavať ho v čistote, aby nedostal infekciu. Pravidelne mu tiež kontrolujeme zuby. Pudel má sklony k prejedaniu sa, preto potrebuje pravidelne dostatok pohybu a fyzických aktivít.

Zdravie
Toto plemeno má predispozíciu k viacerým dedičným ochoreniam, od ochorení očí vedúcim až k slepote, cez infekcie uší, kožné alergie po dyspláziu bedrového kĺbu.
Dožíva sa pomerne vysokého veku, v priemere 12 – 15 rokov, dokonca i viac.

Výchova
Pudel je veľmi inteligentný, patrí medzi jedno z najtrénovateľnejších plemien. Výchova si vyžaduje pokojného majiteľa s prirodzenou autoritou. Mala by byť dôsledná, no založená na citlivom prístupe, bez zvyšovania hlasu a tvrdších výchovných metód. Odmenou za správnu výchovu a pravidelný dostatok pohybu a fyzických aktivít bude šťastný a vďačný spoločník a priateľ celej rodiny.

Život s plemenom Pudel
Odporúča sa chovať ho v rodinnom dome alebo v byte, kde môže byť spolu so svojou rodinou. Pravidelne mu tiež treba dopriať výbeh, cvičenie a pravidelné prechádzky na voľnom priestranstve. Pokiaľ by sme toto zanedbali, môžu sa uňho prejaviť rôzne poruchy správania. Tiež ho zbytočne neprekrmujeme, pretože má sklon k priberaniu, najmä vo vyššom veku.

Zdroj: dogbreedinfo.com, Psy – Spoznávanie, chov, starostlivosť a plemenitba (Ikar, 2001)

 


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 69)

Kompletná ponuka