Poľský nížinný ovčiak




FCI skupina

Plemeno Poľský nížinný ovčiak sa v FCI nachádza v skupine 1, v sekcii 1 pod číslom 251.

Pôvod
Poľský nížinný ovčiak je pravdepodobne potomkom dlhosrstých horských pastierskych psov. Pred viac ako tisíc rokmi sa dostal na územie Poľska, kde bol krížený s menšími psami za účelom ochrany a zaháňania stáda. Počas druhej svetovej vojny takmer vyhynul, podarilo sa ho však obnoviť a v roku 1963 bol uznaný FCI. Pôvodne sa využíval ako pastiersky pes, no čím ďalej tým viac sa teší veľkej obľube i ako spoločenský pes.

Popis
Poľský nížinný ovčiak je stredne veľký, kompaktný, mohutne pôsobiaci pes kvadratického formátu, so silným osvaleným chrbátom a hlbokým, širokým hrudníkom. Má dobre klenuté rebrá, široké bedrá. Jeho hlava je stredne veľká, proporcionálna, vďaka bohatému osrsteniu pôsobí ťažši, ako je v skutočnosti. Oči má stredne veľké, oválne, so živým pohľadom, najčastejšie hnedoorieškovej farby. Ňufák má tmavý, s veľkými nozdrami. Má silné čeluste, so silnými zubami. Stredne veľké uši má vysoko nasadené, sú nosené zvesené. Chvost býva stredne dlhý, husto osrstený, v kľude zvesený, v afekte nosený na rôzne spôsoby. Môže sa však vyskytnúť aj prirodzene krátky, ale sa tiež kupíruje. Srsť poľského nížinného ovčiaka je hustá, bohatá, hrubšia, s jemnou podsadou. Vyskytuje sa vo všetkych farbách, znaky sú povolené.
Priemerná váha poľského nížinného ovčiaka je 18 – 20 kg.
Priemerná výška psa je približne 45 – 50 cm, fenky 42 – 47 cm.

Povaha Poľského nížinného ovčiaka
Poľský nížinný ovčiak je veľmi vyrovnaný, priateľský a prispôsobivý pes. Je aktívny, inteligentný a ľahko vychovateľný. Má výbornú pamäť. Svoju rodinu miluje a je rád, keď  môže byť neustále v jej blízkosti. Zbožňuje prechádzky za každého počasia, hodí sa preto najmä aktívne založeným ľuďom. Voči neznámym ľuďom je rezervovaný, návštevu ohlási hlasným štekaním, čím sa uplatňuje tiež ako výborný strážny pes.

Starostlivosť o Poľského nížinného ovčiaka
Jeho dlhá srsť si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, tvrdšiu, rovnú srsť stačí česať raz za tri týždne, jemnejšiu srsť raz za dva týždne. Česaním sa zo srsti vyčesáva odumretá podsada, čím zabránime jej plstnateniu.

Zdravie
Toto plemeno je pomerne zdravé, netrpí žiadnymi závažnejšími dedičnými ochoreniami. Môže sa však uňho vyskytnúť dysplázia bedrového kĺbu alebo entropia.
V priemere sa dožíva 9 – 15 rokov.

Výchova
Výchova poľského nížinného ovčiaka nie je náročná, je to veľmi inteligentné plemeno, ktoré sa navyše rado odmalička učí. Má vynikajúcu pamäť, rýchlo si zapamätá nové kúsky. Jeho výchova však musí byť odmalička dôsledná. Pes sa musí naučiť, kto je vodcom svorky.
Ako pracovné plemeno sa musel v minulosti rozhodovať samostatne a rýchlo, často sa preto chce rozhodovať sám. Občas vie byť aj pekne tvrdohlavý. Správnou výchovou a vhodným prístupom z neho bude vynikajúci rodinný spoločník, ktorý tiež rád ochráni vás a váš domov.

Život s plemenom poľský nížinný ovčiak
Toto plemeno možno chovať celoročne vonku ale i vo väčšom byte. Dokáže sa prispôsobiť akémukoľvek počasiu. Pokiaľ sa ho však rozhodnete chovať vonku, treba vziať do úvahy skutočnosť, že bude treba venovať zvýšenú starostlivosť srsti, ktorá má vonku tendenciu rýchlejšie plstnatieť. Pravidelne mu tiež treba dopriať výbeh, cvičenie a pravidelné prechádzky na voľnom priestranstve.

Zdroj: ifauna.cz, petplanet.co.uk

 


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 68)

Kompletná ponuka