Pointer




FCI skupina
Plemeno Pointer, známe tiež ako stavač, sa v FCI nachádza v skupine 7, v sekcii 2 pod číslom 1.

Pôvod
Plemeno Pointer vzniklo v Anglicku približne v 17. storočí. Jeho predkami boli francúzske a španielske duriče, ktoré boli do Anglicka privezené britskými dôstojníkmi z Pyrenejského polostrova a následne krížené s anglickými psami, až vznikol dnešný pointer. Začiatkom 20. storočia sa začali pointre vyvážať z Anglicka do celej Európy, kde si veľmi rýchlo získali popularitu a stali sa jedným z najobľúbenejších poľovných plemien.

Popis
Pointer má charakteristickú štíhlu atletickú postavu s pôvabnými krivkami. Jeho telo je kvadratického formátu, s hlbokým hrudníkom siahajúcim do výšky lakťov. Chrbát je osvalený, bedrá krátke, silné, mierne klenuté. Hlava je stredne široká, s výrazným stopom. Ňufák má tmavý a vlhký, oči ani vystúpené, ani privreté, najčastejšie orieškovej až hnedej farby, v závislosti od farby srsti. Stredne veľké uši má vysoko nasadené, na konci sú mierne do špičky, priliehajú k hlave. Jeho chvost je stredne dlhý, masívny, pri koreni silný, smerom k špičke sa zužuje. Nosený je vo výške chrbta. Srsť pointera je krátka, hladká a jemná, rovnomerne mu pokrýva povrch tela. Vyskytuje sa vo farbách čierna a biela, citrónová a biela, oranžová a biela, červená a biela až hnedá vo všetkých odtieňoch, s bielymi znakmi alebo i bez nich.
Priemerná váha pointera je 20 – 34 kg.
Priemerná výška psa je približne 64 – 70 cm, fenky 60 – 66 cm.

Povaha Pointera
Pointer je vášnivý lovec, s veľkou dávkou temperamentu. Je veľmi inteligentný, trpezlivý a prirodzene poslušný, patrí medzi pomerne ľahko cvičiteľné plemená. Je to priateľský a dobrosrdečný pes, svojmu majiteľovi je oddaným a verným spoločníkom a rodine skutočným priateľom. S deťmi má veľmi dobrý vzťah. S inými psami a domácimi zvieratami si dobre rozumie, treba ho však s nimi odmalička socializovať. Ľahko sa prispôsobí novým situáciám.

Starostlivosť o Pointera
Jeho krátka srsť sa veľmi ľahko udržiava. Pravidelne mu ju treba kefovať jemnou kefou, kúpeme ho podľa potreby. Po návrate z každej poľovačky je dôležité dobre ho poutierať uterákom, aby neprechladol a takisto mu treba skontrolovať spodok labiek a uši. Je to čistotné plemeno.

Zdravie
Toto plemeno môže trpieť dyspláziou bedrového kĺbu alebo kožnými problémami.
V priemere sa dožíva až 13 – 14 rokov.

Výchova
Výchova pointera nie je náročná, pretože je to poslušné plemeno, mali by sme s ňou však začať odmalička a musí byť dôsledná. Dôležité ja, aby sa naučil, kto je vodcom svorky. Správnym prístupom z neho vychováte vynikajúceho loveckého psa a tiež fantastického rodinného spoločníka.

Život s plemenom pointer
Pointer sa najlepšie cíti v prírode, na voľnom priestranstve, ktoré mu poskytuje dostatok pohybu. Hodí sa do rodinného domu s veľkým pozemkom. Potrebuje dostatočný výbeh a pravidelné cvičenie a dennodenné prechádzky.

Zdroj: en.wikipedia.org, dogbreedinfo.org, Psy – Spoznávanie, chov, starostlivosť a plemenitba (Ikar, 2001)


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 68)

Kompletná ponuka