Malinois – Belgický ovčiak




FCI skupina
Plemeno Malinois, tiež známy ako belgický ovčiak sa v FCI nachádza pod číslom 1, v sekcii 1, pod číslom 15.

Pôvod
Malinois vznikol v 19. storočí v Belgicku, ako jedno zo štyroch plemien, ktoré mali dať základ psovi na stráženie dobytka v tejto krajine, keďže tu bolo ovčiakov v tom období veľa, no bez výraznejších čŕt a povahových vlastností. Bolo tak vyšľachtené základné plemeno so štyrmi typmi srsti a sfarbenia – Malinois, Laekenois, Groenendael a Tervueren. V tom období sa Malinois využíval výlučne ako strážny pes. V súčasnosti je jeho uplatnenie oveľa širšie – využíva sa ako strážny a ochranársky pes, ale je tiež výborným spoločenským a dokonca i slepeckým psom.

Popis
Malinois je stredne veľký pes s harmonickou postavou kvadratického formátu, s dlhým rovným chrbtom a širokým hrudníkom s dobre klenutými rebrami. Jeho hlava je úmerná veľkosti jeho tela, je dlhá, s čiernym ňufákom, stredne veľkými tmavými očami mandľového tvaru a vysoko nasadenými, vzpriamenými ušami. Jeho chvost je stredne dlhý, pri koreni silný a husto osrstený, v pokoji je zvesený, v pohybe je nesený vodorovne. Srsť Malinoisa je stredne dlhá, hustá a drsná, s hustou podsadou, okolo krku vytvára dojem goliera. Vyskytuje sa vo farbách od svetložltohnedej cez červenú a mahagónovú, až po čiernu. Maska a uši sú čierne, spodná časť tela, zadok a koniec chvosta sú svetložltohnedé.
Váha Malinoisa je približne 30 kg.
Výška Malinoisa – psa je približne 61 – 66 cm, fenky 56 – 61 cm.

Povaha Malinoisa
Malinois je veľmi inteligentný a učenlivý pes, s veľmi vyrovnanou povahou. Rád plní pánove príkazy. Svojho pána a jeho rodinu nadovšetko miluje a je na ňom doslova závislý. Nemá rád samotu, spoločnosť svojej rodiny vyhľadáva. Má tiež veľmi citlivú povahu a preto potrebuje láskyplnú výchovu, v žiadnom prípade nie výchovu trestami. Dokáže byť strážnym a ochranárskym psom, zároveň tiež záchranárskym či slepeckým psom a je výborným spoločníkom .

Starostlivosť o Malinoisa
Starostlivosť o srsť by mala byť pravidelná, aspoň dvakrát do týždňa by sme ho mali prečesať a prekefovať. Tiež mu treba pravidelne zastrihávať chĺpky v okolí zvukovodu a starostlivosť si zaslúžia aj jeho pazúriky, ktoré pravidelne zastrihávame. Dbáme tiež o čistotu chrupu. Toto plemeno má sklony k prejedaniu sa a následnému priberaniu, treba mu preto vyberať kvalitnú a vyváženú stravu.

Zdravie
Malinois netrpí nejakými závažnejšími chorobami, všeobecne je považovaný za veľmi zdravé plemeno. Príležitostne sa môže uňho vyskytnúť dysplázia bedrového kĺbu, ochorenia očí alebo kožné alergie.
V priemere sa dožíva 12 – 14 rokov.

Výchova
Pri výchove Malinoisa by sme nemali zabúdať, že sa jedná o citlivé plemeno, ku ktorému tak treba aj pristupovať. Výchova by mala byť založená na dôslednosti a vzájomnom rešpekte.
S výcvikom základnej poslušnosti začíname odmalička. Je to veľmi učenlivé a múdre plemeno, pri správnom prístupe rýchlo pochopí, čo od neho očakávame.

Život s plemenom Malinois
Malinoisovi bude najlepšie tam, kde má k dispozícii voľné priestranstvo, po ktorom sa môže voľne pohybovať, teda v rodinnom dome. Dokáže sa však prispôsobiť i životu vo väčšom byte, ale musí mať dostatok pohybu a pravidelné dlhé prechádzky

Zdroj: dogbreedinfo.com, Psy – Spoznávanie, chov, starostlivosť a plemenitba (Ikar, 2001), en.wikipedia.org


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 67)

Kompletná ponuka