Kuvasz




FCI skupina
Plemeno Kuvas sa v FCI nachádza v skupine 1, v sekcii 1, pod číslom 54.

Pôvod
Pravdepodobným predchodcom tohto plemena bola tibetská doga, ktorú chovali nomádski pastieri. Počas sťahovania národov sa približne v 10. storočí niekoľko takýchto psov dostalo na územie dnešného Maďarska, niekoľko ešte ďalej, preto sa s nimi možno stretnúť aj inde v Európe. Prvé oficiálne zmienky o kuvasovi sú však až zo 17. storočia. Prvý štandard plemena bol vytvorený v r. 1921. Kuvas pôvodne slúžil na stráženie ovčích stád, v súčasnosti sa využíva ako strážny pes.

Popis
Kuvas je mohutný, veľký biely pastiersky pes obdĺžnikového formátu, s rovným chrbtom a hlbokým hrudníkom. Má veľkú širokú hlavu, mandľové tmavohnedé oči posadené mierne došikma, tmavý ňufák. Jeho uši sú vysoko nasadené, zvesené. Nohy má dlhé, osvalené. Chvost je nízko nasadený, na konci zahnutý. Srsť má huňatú, stredne dlhú, mierne zvlnenú, v oblasti krku mu tvorí golier. Na hlave, ušiach a na predných stranách nôh je kratšia. Charakteristickou farbou kuvasa je smotanovo-biela.
Váha kuvasa je približne 30 – 52 kg.
Výška kuvasa je približne 66 – 75 cm.

Povaha kuvasa
Kuvas je inteligentný, sebavedomý, odvážny pes, svojmu pánovi je verný a chráni ho i za cenu nasadenia vlastného života. Ako strážny a pastiersky pes sa častokrát musel spoliehať na vlastný úsudok, vďaka čomu sa stal veľmi samostatným a nezávislým. Tieto dve vlastnosti môžu na druhej strane spôsobovať problémy pri jeho výchove, najmä menej skúseným chovateľom. Odporúča sa preto skôr pre skúsených chovateľov, nie začiatočníkov. Ako strážny pes je zvyknutý prejavovať sa štekaním, neodporúča sa ľuďom, ktorí nemajú radi štekanie.

Starostlivosť o kuvasa
Srsť kuvasa nepotrebuje nejakú zvláštnu starostlivosť, odporúča sa ju raz – dvakrát do týždňa prekefovať a vyčesať. Kuvas na jar a jeseň pĺzne, vtedy by sme ho mali česať častejšie, aby sme odstránili odumreté chlpy. Jeho srsť nemá zapáchať, ak náhodou zapácha, môže to byť prejavom choroby alebo nesprávneho stravovania.

Zdravie
Kuvas je pomerne zdravé plemeno, môže sa však uňho vyskytnúť dysplázia bedrového kĺbu, či problémy s kosťami, z týchto dôvodov je dôležité zabezpečiť mu vhodnú plnohodnotnú stravu.
V priemere sa kuvas dožíva 12 – 14 rokov.

Výchova
Kuvas je veľmi nezávislé a samostatné plemeno, jeho výchova preto nie je vždy jednoduchá. Mala by byť založená na dôslednosti a trpezlivosti odmalička. Kuvas potrebuje majiteľa, ktorý bude mať na jeho výchovu dostatok času. Odamlička ho treba vychovávať k základnej poslušnosti a tiež ho socializovať. Treba mu stanoviť limity, ktoré sa musí naučiť rešpektovať a neprekračovať.

Život s plemenom kuvas
Kuvas nie je plemeno vhodné do bytu, ani do mesta. Najlepšie sa bude cítiť v záhrade rodinného domu, kde ho pre jeho srsť a náturu možno chovať celoročne.

Zdroj: en.wikipedia.org, hungariandogs.eu, cs.wikipedia.org


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 66)

Kompletná ponuka