Komondor




FCI skupina
Plemeno komondor sa v FCI nachádza v skupine 1, v sekcii 1, pod číslom 53.

Pôvod
Komondor je staré pastierske plemeno. S najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z Ázie, odkiaľ sa počas sťahovania národov dostal do Maďarska. Využíval sa predovšetkým na stráženie oviec a dobytka. Za štandardné plemeno bol uznaný v r. 1910. Je považovaný za národného psa Maďarov.

Popis
Komondor je impozantný pes s robustnou postavou a typickou bielou splstnatenou srsťou. Má krátky chrbát, hlboký hrudník a jemne vtiahnuté brucho. Jeho hlava je široká, s výrazným stopom, čiernym ňufákom a tmavohnedými oválnymi očami. Celá je prekrytá dlhými chumáčovitými pletencami. Uši má dlhé, visiace, takisto ich pre srsť takmer nevidno. I jeho chvost je osrstený, jeho koniec je ohnutý nahor. Jeho plstnatá srsť vzniká spojením vrchnej hustej krycej srsti s hustou, kučeravou podsadou.
Váha komondora – psa je približne 50 – 60 kg, fenky 40 – 50 kg.
Výška komondora – psa je približne 70 – 80 cm, fenky 65 – 71 cm.

Povaha komondora
Komondor je pokojný a rozvážny pes. Je nesmierne silný a odvážny, v prípade potreby sa nebojí zaútočiť. Rád sa samostatne rozhoduje. Rešpektuje väčšinou iba jedného pána, ktorému je verný a oddaný. Voči cudzím ľuďom je nedôverčivý. Bez príčiny nikdy nešteká.

Starostlivosť o komondora
Srsť komondora si vyžaduje zvláštnu starostlivosť. Nedá sa rozčesať, raz za mesiac mu však treba ručne pletence srsti porozoberať, aby sa nezlepili, čo však vzhľadom k jeho veľkosti nie je až také jednoduché.

Zdravie
Komondor netrpí dedičnými chorobami, môže sa však uňho vyskytnúť dysplázia bedrového kĺbu, alebo kvôli jeho dlhej hustej srsti aj kožné ochorenia.
V priemere sa komondor dožíva 10 – 12 rokov.

Výchova
Výchova komondora nie je kvôli jeho povahe, veľkosti a sile najjednoduchšia. Pokiaľ sa však začne odmalička, dá sa zvládnuť. Treba ho presne naučiť, čo všetko môže a čo naopak nie. Výchova musí byť dôsledná, pretože pokiaľ nie je, môže sa nám to neskôr vypomstiť a čím bude väčší, tým sa budú chyby vo výchove ťažšie naprávať. Rovnako dôležitá je i jeho socializácia, odmalička ho treba viesť k priateľstvu k druhým ľuďom a zvieratám, aby neskôr nebol voči nim agresívny. Pokiaľ toto všetko nezanedbáme, vieme z neho vychovať zodpovedného a poslušného psa.

Život s plemenom komandor
Komandor nie je vhodný na držanie v domácnosti. Potrebuje slobodu a z hľadiska jeho veľkosti i hygieny jeho držanie vo vnútri by nemuselo byť práve šťastným rozhodnutím. Vďaka svojej srsti, ktorá ho v zime zahreje a v lete naopak, chráni pred slnečnými lúčmi, dokáže celoročne prežiť aj v extrémnych podmienkach.

Zdroj: cz.wikipedia.org, komondor.hafici.cz, en.wikipedia.org

 

 

 


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 36)

Kompletná ponuka