Karelský medvedí pes




FCI skupina
Plemeno karelský medvedí pes sa v FCI nachádza v skupine 5, v sekcii 5, pod číslom 48.

Pôvod
Karelský medvedí pes má pôvod vo Fínsku, na východe v Karelii, ktorá sa neskôr stala súčasťou Sovietskeho zväzu. Medzi jeho predkov patrí Lajka a špice, s cieleným chovom sa začalo v 20. – 30. rokoch 20. storočia. Vo Fínsku, Švédsku a Nórsku sa využíval na lov medveďov, vlkov a losov, na lov losov sa využíva dodnes. V 70.-tych rokoch sa stal veľmi obľúbeným a s jeho chovom sa začalo v mnohých ďalších častiach Európy, do Veľkej Británie, dokonca sa dostal až do Severnej Ameriky. Prvý štandard plemena bol vytvorený v r. 1943, FCI bol uznaný v r. 1946.

Popis
Karelský medvedí pes je stredne veľký kompaktný pes s osvaleným chrbtom, hlbokým a širokým hrudníkom a rovnými končatinami. Jeho hlava je široká, oči má malé, oválne, tmavohnedé, ňufák čierny, jeho uši sú malé, stýčené, trojuholníkového tvaru, trošku zaguľatené na koncoch. Jeho chvost je silný, strednej dĺžky, vysoko nasadený, zatočený. Jeho srsť je drsná, rovná, s hustou podsadou, vo farbe čiernej s bielymi znakmi na hlave, krku, hrudníku i nohách a môžu byť i na chvoste.
Váha karelského medvedieho psa je približne 20 – 28 kg.
Výška karelského medvedieho psa je približne 52 – 57 cm.

Povaha karelského medvedieho psa
Karelský medvedí pes je inteligentný, dominantný a samostatný pes, zároveň však veľmi prítulný a citlivý. Voči svojmu pánovi a jeho rodine je veľmi lojálny a verný, miluje deti. S ostatnými domácimi miláčikmi si rozumie dobre. Má veľkú odvahu a silne vyvinutý lovecký pud. Je výborným loveckým a strážnym psom, ale hodí sa aj na športovú kynológiu. Uplatňuje sa tiež ako záchranársky pes.

Starostlivosť o karelského medvedieho psa
Toto plemeno je, čo sa starostlivosti týka, veľmi skromné, nevyžaduje si nejakú zvlášť starostlivosť o srsť. Pĺzne dvakrát do roka, na jar a v zime, vtedy sa odporúča pravidelne mu vypadanú srsť vyčesávať, inak má jeho srsť samočistiacu schopnosť, dokonca ani typicky nezapácha, ako je to u niektorých iných psov, preto sa okrem tohto obdobia starostlivosť o ňu nevyžaduje. Kúpeme ho podľa potreby, nie však pričasto, narušili by sme samočistiacu schopnosť jeho srsti a tiež by sa mu mohli začať tvoriť lupiny. Tiež je veľmi nenáročný na stravu – v porovnaní s veľkosťou jeho tela toho znie neúmerne málo.

Zdravie
Toto plemeno nevykazuje nejaké vážne zdravotné problémy,ani netrpí žiadnymi dedičnými poruchami.
V priemere sa dožíva 15 rokov.

Výchova
Toto plemeno je veľmi inteligentné a učenlivé. S výchovou by sme mali začať odmalička a treba, aby bola dôsledná avšak nie tvrdá. Jeho pán by mal byť prirodzenou autoritou, ktorú sa naučí rešpektovať a poslúchať. Dôležitý je nácvik privolania, na ktoré pes ihneď pribehne k svojmu pánovi a podriadi mu aj svoje záujmy. Všeobecne platí pravidlo, že za poslúchnutý príkaz ho treba veľa a často chváliť a odmeniť aspoň malou maškrtou. Odmena je dobrou motiváciou.

Život s plemenom karelský medvedí pes
Karelský medvedí pes je od prírody zvyknutý na tvrdé podmienky, najlepšie sa bude cítiť vonku, v zime dokonca rád prespáva na snehu. Potrebuje veľký priestor, veľa pohybu a dostatočný výbeh na čerstvom vzduchu. Nemá rád stiesnené priestory a samotu, umiestnenie do koterca sa preto neodporúča. Malé šteniatka sa odporúča dávať v chladných mesiacoch na noc dnu, keď už sú staršie, môžu prespávať v zateplenej búde vonku. Jeho odvážnu povahu možno využiť na stráženie a ochranu domu.

Zdroj: dogbreedinfo.com, members.tripod.com, cs.wikipedia.org


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 68)

Kompletná ponuka