Jazvečík




FCI skupina
Plemeno jazvečík sa v FCI nachádza v skupine 4, v sekcii 1, pod číslom 148.

Pôvod
Pes s dlhým telom a krátkymi nohami bol zobrazovaný už na antických nástenných maľbách v egyptských chrámoch, ale i vo forme kameňa či sošiek v Mexiku, Peru i Číne. Prvé zmienky o využití psa s takýmto výzorom na lov pod zemou sú z 5. – 9. storočia. Keďže sa v mnohých rímskych príbytkoch na germánskom území našli pozostatky psov, ktorí zodpovedali jazvečíkovi, predpokladá sa, že jazvečík je nemeckého pôvodu. Prvý klub chovateľov jazvečíkov bol založený v r. 1888.
Jazvečík sa využíval ako lovecké plemeno na lov divých zajacov, líšok a jazvecov a ich snorenie v brlohoch a norách. Boli šľachtení tak, aby boli pomalší a lovci ich mohli sledovať. V súčasnosti sa jazvečík využíva ako poľovný, strážny i spoločenský pes.

Popis
Jazvečík má charakteristické krátke končatiny a dlhé svalnaté telo. Jeho hlava je podlhovastá a smerom k nosu sa zužuje, stredne veľké oválne oči tmavohnedej farby majú energický výraz, strakaté psi môžu mať každé oko inej farby. Uši má dlhé, široké, vysoko nasadené, visiace plocho dolu. Chvost má mierne ohnutý a nasadený v línii chrbta. Podľa druhu srsti existujú tri rôzne typy:
– Hladkosrstý jazvečík, má krátku, hustú, lesklú srsť, jednofarebnú alebo strakatú, existuje vo všetkých farbách od červenej po čiernu. Malý fľak na hrudi je povolený.
– Dlhosrstý jazvečík, má dlhú, jemnú, lesklú a hladkú srsť, môže byť mierne zvlnená. Rovnako ako hladkosrstý jazvečík, aj dlhosrstý jazvečík existuje vo všetkých farbách.
– Drsnosrstý jazvečík, má drsnú, hustú, priliehajúcu srsť, pod ktorou sa skrýva hustá podsada. Vyskytuje sa vo všetkých farbách, biele fľaky na hrudi sú nežiaduce, ale sú povolené.
Váha jazvečíka je približne 5 – 9 kg.
Výška jazvečíka je približne 13 – 25 cm.

Povaha jazvečíka
Jazvečík je aktívny, živý a zvedavý pes, ktorý je zároveň veľmi samostatný a nezriedka tvrdohlavý. Je inteligentný a učí sa rýchlo. Hoci je veľmi pracovitý a rád plní úlohy, ktoré mu pán zadelí, nikdy nebude počúvať každý príkaz. Každú cudziu osobu spoľahlivo ohlási, no voči cudzím ľuďom je nedôverčivý. S deťmi má dobrý vzťah, pokiaľ rešpektujú pravidlá správania sa ku psom. Keďže je to lovecký pes, neodporúča sa spolu s jazvečíkom chovať iné zvieratá, hoci nie je vylúčené, že pokiaľ sa správne socializuje odmalička, nemusel by to byť problém. Občas vás tiež môže zmiasť svojím humorom a šaškovaním.

Starostlivosť o jazvečíka
Jazvečík potrebuje veľa pohybu a vyváženú pravidelnú stravu, treba dbať, aby sa neprekrmoval, pretože má sklon k obezite. Dlhosrstý jazvečík potrebuje výraznejšiu starostlivosť o srsť ako ostatné typy, treba ho pravidelne česať a kartáčovať, aspoň dvakrát do týždňa. Hrubosrstý jazvečík sa dvakrát do roka trimuje. Kúpať sa odporúča podľa potreby, s použitím špeciálneho šampónu pre psov. Okrem toho treba pravidelne dbať na čistotu uší a tiež mu zastrihávať pazúriky a vystrihávať mu chlpy na vankúšikoch na labkách.

Zdravie
Toto plemeno môže trpieť dyspláziou bedrového kĺbu, ale i obrnou, hluchotou, môže mať sklony k epilepsii.
V priemere sa dožíva 14 – 17 rokov.

Výchova
Výchova jazvečíka by mala byť založená na dôslednosti a trpezlivosti odmalička. Jazvečík je známy svojou tvrdohlavosťou. Rád poslúchne rozkazy, ktoré uzná za vhodné, neposlúchne však vždy všetky. Pokiaľ si niečo zaumieni, ide si za tým. Pri správne zvolenej výchove a výcviku sa toho dokáže veľa naučiť. Vo výchove treba byť dôsledný, nemali by sme mu tolerovať nálady, pretože ak raz na niečom poľavíte, zapamätá si to. Za svoju prítulnosť k rodine si vyžaduje rešpekt.

Život s plemenom jazvečík
Pokiaľ má jazvečík dostatočný priestor, možno ho chovať v byte, životu v meste sa rýchlo prispôsobí. Nemali by sme ho nechávať samého, kontakt s rodinou je preňho veľmi dôležitý. Treba ho brávať na pravidelné prechádzky a zaručiť mu dostatok pohybu. Odporúča sa dopriať mu aj voľný výbeh, treba však pamätať na jeho lovecké inštinkty – mohol by utiecť.

Zdroj: dogbreedinfo.com, Psy – spoznávanie, chov, starostlivosť a plemenitba (Rino Falappi, Ikar, 2001). sk.wikipedia.org


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 67)

Kompletná ponuka