Japonský čin




FCI skupina
Plemeno japonský čin sa v FCI nachádza v skupine 9, v sekcii 8, pod číslom 206.

Pôvod
Japonský čin, tiež známy ako japonský španiel, má pôvod v Číne. Do Japonska sa dostal v 8. storočí ako súčasť dane, ktorú Japonsku Čína platila. Pravdepodobne bol vyšľachtený z tibetského španiela. V Japonsku bol tento psík veľmi cenený, chovali ho dámy na cisárskom dvore. Jeho chov mal po stáročia prísne pravidlá a preto je dlhú dobu chovaný iba čistokrvne. V r. 1853 priviezol admirál Perry z Japonska do Európy párik japonských činov, ktorý daroval kráľovnej Viktórii a tak sa dostal japonský čin na európsky kontinent. Jeho chovu sa však nedarilo, prvé úspechy boli zaznamenané až v 20. storočí. Dnes sa teší veľkej obľube v Európe i v Amerike. Japonský čin slúži ako spoločenské plemeno.

Popis
Japonský čin je malý, vznešene pôsobiaci psík s dlhou bielou srsťou. Má veľkú, širokú hlavu, veľké, žiarivo čierne oči, osadené ďaleko od seba, malé previsnuté uši v tvare písmena V sú pokryté srsťou. Jeho telo je krátke, chrbát rovný, hrudník hlboký. Chvost je vysoko nasadený, nesený v oblúku nad úrovňou chrbta, je bohato osrstený. Jeho srsť je rovná, mäkká a hustá, na hlave kratšia, na krku a ušiach dlhá a bohatá. Charakteristickou farbou japonského čina je biela s čiernymi alebo červenými znakmi.
Váha japonského čina je približne 2 – 7 kg.
Výška japonského čina je približne 18 – 28 cm.

Povaha japonského čina
Japonský čin je veľmi veselý, priateľský a milý psík, rád sa predvádza a najradšej trávi čas v spoločnosti svojho pána. Voči neznámym ľuďom je rezervovaný, k deťom je milý, musia sa však vedieť k nemu dobre správať, inak bude cítiť, že mu bolo ublížené. S ostatnými domácimi zvieratami si vychádza dobre, je nekonfliktný. Občas však vie byť i tvrdohlavý.

Starostlivosť o japonského čina
Japonskému činovi by sme mali pravidelne aspoň dvakrát do týždňa prečesať a prekefovať srsť, aby bola hladká a lesklá. Odporúča sa občas ho vykúpať s použitím kvalitného šampónu pre psov. Pravidelne sa mu tiež staráme o čistotu uší a očí a tiež mu zastrihávame pazúriky.
Je to veľmi čistotné plemeno.

Zdravie
Toto plemeno netrpí nejakými vážnejšími ochoreniami, môžu sa uňho vyskytnúť infekcie očí a respiračné choroby. Má tiež tendenciu chrápať.
V priemere sa dožíva do 10 rokov.

Výchova
Výchova japonského čina býva bezproblémová. Majiteľ ho musí naučiť, že on je jeho vodca svorky, nie naopak a musí mu stanoviť pravidlá, ktoré budú vzájomne dodržiavať a rešpektovať. Pokiaľ pes nadobudne pocit, že on je vodcom svorky, začnú sa uňho prejavovať rôzne problémy so správaním. Občas sa môže v jeho správaní vyskytnúť istá tvrdohlavosť, šikovný majiteľ si však s ňou poradí.

Život s plemenom japonský čin
Toto plemeno nie je náročné, možno ho kľudne chovať v byte. Potrebuje však neustály kontakt s majiteľom, rád za ním chodí a odpočíva pri ňom. Preto je dobré pripraviť mu viacej miestočiek, vo viacerých miestnostiach, kde bude môcť byť so svojím pánom, odpočívať pri ňom, či iba pozorovať dianie naokolo. Nesmieme tiež zabúdať, že je to psík živý a hravý, preto je rovnako dôležité dopriať mu tiež pravidelné prechádzky a dostatok pohybu.

Zdroj: dogbreedinfo.com, najkrajsipsikovia.estranky.sk, sk.wikipedia.org


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 36)

Kompletná ponuka