Grónsky pes




FCI skupina
Plemeno grónsky pes sa v FCI nachádza v skupine 5, v sekcii 1, pod číslom 274.

Pôvod
Grónsky pes, ako nám samotný jeho názov prezrádza, pochádza z Grónska, kde sa vyvíjal samostatne, bez vplyvov človeka. Postupne sa začal obyvateľmi Grónska chovať účelovo na lovenie polárnych medveďov a sobov, ale tiež na ťahanie ťažkých prepravných saní vezúcich náklad. Neskôr sa grónsky pes začal vďaka jeho prirodzeným inštinktom, vytrvalosti a pracovitosti v extrémnych podmienkach využívať pri polárnych výpravách. V r. 1943 sa po prvýkrát toto plemeno dostalo aj do Európy, po roku však bol presunutý naspäť do Grónska. Toto plemeno sa využíva ako lovecký a saňový pes.

Popis
Grónsky pes je kompaktný pes obdĺžnikového tvaru s mohutnou stavbou tela. Jeho chrbát je rovný, hrudník hlboký a široký. Jeho hlava je široká, mierne klenutá, so šikmo posadenými očami farby v závislosti od farby srsti a tmavým ňufákom, uši má neveľké, trojuholníkového tvaru. Jeho chvost je vysoko nasadený a husto osrstený a je zatočený. Srsť grónskeho psa pozostáva z odolnej hustej tvrdej krycej srsti a z hustej jemnej podsady, a tvorí základ pre prežitie v drsných podmienkach Grónska. Povolené sú všetky farby okrem albínov, tí sú z chovu vylúčení.
Váha grónskeho psa je približne 30 – 32 kg.
Výška grónskeho psa je približne 60 cm a viac, fenky 55 cm a viac.

Povaha grónskeho psa
Grónsky pes je pes energický, temperamentný, samostatný, ale i dominantný a tvrdohlavý, ktorý rád koná samostatne a podľa seba. Táto samostatnosť a potreba slobody súvisí s so skutočnosťou, že sa jedná o psa, ktorý bol dlhú dobu ponechaný napospas prírode a musel sa naučiť počúvať svoje inštinkty a správne sa rozhodovať. Typickou vlastnosťou tohto plemena je jeho výborná schopnosť orientácie, grónsky pes vždy trafí domov. K svojmu majiteľovi a jeho rodine je na druhej strane veľmi priateľský a prítulný, rodina je preňho veľmi dôležitá. Má prirodzenú potrebu byť súčasťou svorky, ktorú mu majiteľ nahrádza. S ostatnými domácimi zvieratami je to už však horšie. Jeho inštinktívna potreba dominancie je silná a tak v jeho blízkosti nie je v bezpečí žiadne iné domáce zviera. Dôležité je odmalička ho socializovať, aby bol zvyknutý aj na prítomnosť iných zvierat vo svojom okolí. Šteká málo, ale veľa vyje.

Starostlivosť o grónskeho psa
Grónsky pes si nevyžaduje nejakú obzvlášť náročnú starostlivosť. Srsť mu pravidelne prečesávame alebo kartáčujeme, v období pĺznutia je dobré robiť to častejšie, aby sme odstránili odumreté chlpy. A tiež dbáme o správnu dĺžku jeho pazúrov. Samozrejme, zdravá a vyvážená strava je takisto veľmi dôležitá.

Zdravie
Grónsky pes je pomerne zdravé plemeno, môže sa uňho vyskytnúť dysplázia bedrového kĺbu.
Priemerne sa toto plemeno dožíva veku 13 rokov.

Výchova
Grónsky pes potrebuje byť vychovávaný odmalička, spravodlivo a dôsledne, najlepšie skúseným chovateľom. Potrebuje sa naučiť, že jeho majiteľ je vodcom svorky, ktorého treba počúvať a poslúchať. Dôležité je často ho chváliť a za poslušnosť ho aj náležite odmeniť. Grónsky pes nie je pes vhodný pre chovateľov – začiatočníkov. Skúsený chovateľ s dostatočnými znalosťami však z neho vie vychovať príjemného a poslušného spoločníka.

Život s plemenom grónsky pes
Toto plemeno je zvyknuté aj na tie najnáročnejšie klimatické podmienky, odporúča sa preto chovať ho vonku, najlepšie v dostatočne veľkom koterci. Majiteľ by si ho mal brávať k sebe tak často, ako sa len dá, vďaka čomu sa umocní jeho pocit, že je súčasťou svorky. Ak ho chceme vypúšťať do výbehu po záhrade, odporúča sa dostatočne vysoký plot.

Zdroj: en.wikipedia.org, dogbreedinfo.com, milacik-estranky.sk


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 67)

Kompletná ponuka