Francúzska vyžla




FCI skupina
Plemeno francúzska (Braque Francais) vyžla existuje v dvoch variantoch – typu Gascogne (Gaskoň), ktorý sa v FCI nachádza v skupine 7, v sekcii 1, pod číslom 133 a o niečo menší, typu Pyrénées, ktorý sa v FCI nachádza v skupine 7, v sekcii 1, pod číslom 134.

Pôvod
Francúzska vyžla pochádza z Francúzska, kde existovala už v pätnástom storočí. V priebehu ďalších storočí sa dostala do ďalších krajín, v ktorých bola krížená s inými plemenami. Koncom 19. storočia sa pri bližšom skúmaní tohto plemena zistilo, že existujú jeho dve varianty – typ Gascogne a typ Pyrénées (tiež nazývaný petite taille). Predpokladá sa, že ich predchodcami boli starý španielsky stavač s dnes už vymretým južným chrtom.
V r. 1850 bol založený prvý klub a v r. 1888 vznikli štandardy pre obe plemená. Obidve tieto plemená sú vzácne. Vo Francúzsku sa chovajú vo veľkom, no inde len zriedkavo. Francúzska vyžla sa chová ako poľovné a spoločenské plemeno.

Popis
Oba varianty francúzskej vyžly sú stredne veľké až veľké plemená, štíhlej elegantnej postavy, s dlhými nohami a dlhými ovísajúcimi ušami. Francúzska vyžla typu Gascogne je približne o 10 cm vyššia ako typu Pyrénées. Typ Pyrénées má zase o niečo širšiu hlavu ako Gascogne, rovnako tiež jeho uši sú o niečo kratšie ako uši Gascogne. Gascogne je celkovo pomalší ako Pyrénées. Srsť oboch typov je krátka, u Gascogne je hrubšia, u Pyrénées kratšia a jemnejšia. Najčastejšie sa vyskytujú vo farbe gaštanovohnedej alebo bielej husto popretkávanej hnedými fľakmi, častokrát s niekoľkými veľkými hnedými fľakmi. Chvost majú prirodzene kratší alebo môže byť aj skracovaný.
Váha francúzskej vyžly typu Gascogne je približne 30 kg, typ Pyrénées váži približne 20 kg.
Výška francúzskej vyžly typu Gascogne je približne 58 – 69 cm, typ Pyrénées je vysoký približne 47 – 58 cm.

Povaha francúzskej vyžly
Francúzska vyžla je veľmi dobrosrdečná a prispôsobivá, rýchlo sa učí a patrí medzi poslušné plemená psov. Ako poľovné plemeno je tiež veľmi vytrvalá a rýchla. Má rada deti a dobre si vychádza i s inými zvieratami.

Starostlivosť o francúzsku vyžlu

Starostlivosť o srsť francúzskej vyžly netreba intenzívnu, stačí ju raz do týždňa prečesať kefou, aby sme odstránili odumreté chlpy, alebo po prechádzke v lese jej srsť vyčistiť, aby sme ju zbavili nežiadúcich nečistôt. Kúpať sa ju odporúča každé 3 – 4 týždne, aby sme predišli typickému psiemu zápachu.

Zdravie
Toto plemeno je pomerne zdravé, nevykazuje nejaké závažnejšie ochorenia. Môže sa uňho vyskytnúť dysplázia bedrového kĺbu, a treba tiež dávať pozor, aby sa neprejedala.
Priemerne sa toto plemeno dožíva veku 14 – 15 rokov.

Výchova
Francúzska vyžla je poslušné plemeno, učí sa veľmi rýchlo, výchova však musí byť dôsledná a mala by byť odmalička. Odporúča sa tiež odmalička ju socializovať s inými zvieratami v domácnosti, dôležité sú pre ňu i mentálne cvičenia.

Život s plemenom francúzska vyžla
Francúzska vyžla je prispôsobivé plemeno, pokiaľ má denne dostatok pohybu a cvičenia a dostatočný kontakt s majiteľom alebo jeho rodinou, možno ju chovať v byte.

Zdroj: en.wikipedia.org, petpaw.com.au


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 68)

Kompletná ponuka