Foxteriér




FCI skupina
Plemeno foxteriér existuje vo dvoch variantoch – drsnosrstý foxteriér, ktorý sa v FCI nachádza v skupine 3, v sekcii 1, pod číslom 169 a hladkosrstý foxteriér, ktorý sa v FCI nachádza v skupine 3, v sekcii 1, pod číslom 12.

Pôvod
Foxteriéry boli vyšľachtení v Spojenom kráľovstve. Údajne sa psi podobní foxteriérom na území Spojeného kráľovstva vyskytovali už v keltskom období, prví známi foxteriéry však pochádzajú až z prvej polovice 19. storočia. Hladkosrstý teriér je pôvodnejšie plemeno, bol vyšľachtený zo starého anglického teriéra. Drsnosrstý teriér bol vyšľachtený z kríženia iných neznámych drsnosrstých teriérov s krátkosrstým teriérom.
Teriéry sa využívali na lov líšok (z anglického slova líška – fox je odvodený aj ich názov), kačíc, vydier ale i krýs a myší v stajniach a chlievoch. V súčasnosti sa využíva aj ako rodinný a spoločenský pes.

Popis
Foxteriér je pes s dobre vyvinutým kvadratickým telom a stredne dlhými končatinami. Jeho chrbát je rovný a pevný, hrudník je hlboký a mierne široký. Jeho tvár sa postupne od očí smerom k ňufáku zužuje. Oči má malé, okrúhle, tmavé, uši v tvare V sú malé a sklopené.
Hladkosrstý a drsnosrstý foxteriér sa od seba odlišujú srsťou. Hladkosrstý foxteriér má srsť tvrdú, priliehavú a hladkú, bielej farby s hnedými alebo čiernymi fľakmi. Drsnosrstý foxteriér má zase srsť hustú a drsnú, väčšinou je trojfarebný – bielo-hnedo-čierny. Chvost má foxteriér väčšinou skrátený, je nasadený vysoko, nosený býva nahor.
Váha foxteriéra psa je približne 8 – 10 kg, fenky 7 – 8 kg.
Výška foxteriéra – psa je približne 39 cm, fenky sú o máličko menšie.

Povaha foxteriéra
Foxteriér je pes vždy dobre naladený a veselý, ale tiež veľmi temperamentný, inteligentný, odvážny a pracovitý. Je to lovecké plemeno, inštinktívne si teda nenechá ujsť príležitosť zaloviť si, aj keď len na mačky alebo iné drobné zvieratá. Rovnako sa tiež rád púšťa do potýčok s inými psami, odporúča sa teda počas prechádzok ho držať na vôdzke.
Svojmu pánovi a jeho rodine je verný, pomerne rýchlo sa stáva rodinným príslušníkom. Keďže sa veľmi rád hrá, je ideálnym spoločníkom detí.

Starostlivosť o foxteriéra
Starostlivosť o foxteriérovu srsť nie je nejak obzvlášť náročná. Srsť sama o sebe má samočistiace schopnosti, jej každodenné vyčesanie jej však iba prospeje. Výstavní psi by mali byť pravidelne česaní a podľa potreby zastrihávaní.
Z času na čas by sme mu mali skontrolovať zuby i uši, pazúriky mu treba zastrihávať podľa potreby.

Zdravie
U bielych foxteriérov sa vyskytla hluchota, môže tiež trpieť na dedičnú progresívnu atrofiu sietnice.
Priemerne sa toto plemeno dožíva veku 13 – 14 rokov.

Výchova
Foxteriér je plemeno veľmi inteligentné, no vie byť tiež veľmi tvrdohlavý a prefíkaný. S jeho výchovou treba začať od ranného veku a mala by byť dôsledná a prísna, inak by si mohol vytvoriť zlozvyky, ktorých sa neskôr bude len ťažko zbavovať. Ak ho naopak od malička dôsledne vychovávame a vieme si naňho nájsť čas, vychováme z neho poslušného a verného spoločníka. Takisto ho treba odmalička socializovať s inými zvieratami v domácnosti, aby si na ne lepšie navykol, pretože má prirodzený inštinkt naháňať všetko, čo je od neho menšie.

Život s plemenom foxteriér
Foxteriér je prirodzene veľmi energický pes, vyžaduje si veľa pohybu. Do bytu sa preto veľmi neodporúča, iba v prípade, ak má jeho majiteľ alebo členovia domácnosti v ktorej žije, naňho dostatok času a môže sa mu venovať. Ideálne je chovať toto plemeno v rodinnom dome s dostatočne veľkou záhradou, no okrem výbehu v záhrade pri dome sú tiež dôležité prechádzky po prírode a v lese, kde si môže dostatočne vybiť energiu. Foxteriér má okrem množstva pohybu po prírode rád aportovacie hry a cvičenia.

Zdroj: dogbreedinginfo.com, wikipedia.org.cz


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 69)

Kompletná ponuka