Field španiel




FCI skupina
Plemeno field španiel (poľný španiel) sa v FCI nachádza v skupine 8, v sekcii 2, pod číslom 123.

Pôvod
Field španiel vznikol začiatkom 19. storočia v Anglicku. Dlhé obdobie bol považovaný za anglického kokeršpaniela, v 20. storočí sa konečne rozhodlo, že menší psi budú považovaní za anglického kokeršpaniela a väčší psi za field španiela. V r. 1892 bol uznaný za samostatné plemeno. Jeho šľachtením na výstavné účely sa však zhoršili niektoré jeho pracovné schopnosti. Počas druhej svetovej vojny toto plemeno takmer vyhynulo, obnovilo sa až v r. 1969. Nie je však veľmi rozšírené, skôr sa všeobecne dáva prednosť chovu anglického kokeršpaniela. Field španiel je výborný sliedič a lovecký pes.

Popis
Field španiel je stredne veľký robustný, dobre stavaný pes, s pekne tvarovanou lebkou, veľkým ňufákom hnedej farby, mandľovými očami, širokými osrstenými visiacimi ušami. Chrbát má pevný, rovný, osvalený, jeho hrudník je hlboký a dobre vyvinutý. Chvost field španiela je nasadený nízko, nikdy nie je nosený nad úrovňou chrbta, môže byť skrátený alebo neskrátený. Jeho srsť je dlhá, hustá, hladká, hodvábna, vo farebných odtieňoch od čiernej po pečeňovú, na hrudníku sa môže objaviť trochu bielej.
Váha field španiela je približne 16 – 22,5 kg.
Výška field španiela je približne 46 cm.

Povaha field španiela
Field španiel je očarujúci inteligentný a mimoriadne učenlivý pes, je veľmi priateľský a hravý. Výborne si vychádza s deťmi i s inými zvieratami. Je veľmi aktívny a preto je najšťastnejší, ak má stále čo robiť. Sú náruživými lovcami a potrebujú dostatok pohybu.

Starostlivosť o field španiela
Raz alebo dvakrát do týždňa treba field španiela poriadne prečesať alebo prekartáčovať, každých pár mesiacov by sa mal strihať. Dôležitá je i starostlivosť o jeho uši, kontrolujeme mu tiež zuby.

Zdravie
Field španiel má sklony k dysplázii bedrového kĺbu, môžu sa uňho vyskytnúť i infekcie uší.
Priemerne sa toto plemeno dožíva veku 10 – 12 rokov.

Výchova
Field španiel potrebuje dôslednú výchovu odmalička. Učí sa veľmi rýchlo. Je však i veľmi citlivý, preto by sme ho mali vychovávať citlivo a s láskou. Toto plemeno potrebuje neustály kontakt s ľuďmi, nemal by preto byť dlhšie nechaný sám. Pokiaľ mu zabezpečíme dostatok aktivít a pohybu a vychováme ho tak, aby poslúchal na slovo, nájdeme v ňom výborného spoločníka a rovnocenného člena rodiny.

Život s plemenom field španiel
Field španiel sa najlepšie cíti v rodinnom dome s priemerne veľkou záhradou, v ktorej má zabezpečený dostatok možností na výbeh a aktivity. Treba mať na zreteli, že je to lovecké plemeno, akonáhle dačo zaujímavé zacíti, má tendenciu utekať za tým. Do bytu sa nehodí. Rovnako tiež nie do koterca.

Zdroj: dogbreedinginfo.com, wikipedia.org


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 68)

Kompletná ponuka