Faraónsky chrt




FCI skupina
Plemeno faraónsky chrt sa v FCI nachádza v skupine 5, v sekcii 6, pod číslom 248.

Pôvod
Faraónsky chrt je veľmi staré plemeno. O jeho pôvode existuje viacero teórií. Jedna z nich hovorí o tom, že toto plemeno pochádza z Egypta, kde sa v skalných chrámoch Abú Simbel, postavených za čias vlády Ramzesa II. (1290 – 1224 pred Kristom), našli tri zobrazenia psa, nápadne pripomínajúce práve faraónskeho chrta. Druhá teória hovorí, že faraónsky chrt nepochádza z Egypta ale z oblasti Stredozemného mora, pravdepodobne z Malty, kde slúžil farmárom pri love králikov.
Na základe genetickej štúdie Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattli, ktorá vyšla v r. 2004, vznikol faraónsky pes z rôznych plemien, okrem iného i z afrického plemena Tesem, ktorý mal pôvod v Etiópii.
Faraónsky chrt sa v súčasnosti využíva ako spoločenský a športový pes.

Popis

Faraónsky chrt je pes strednej veľkosti, štíhly, svalnatý, s elegantným a dôstojným držaním tela so zreteľnými líniami. Jeho hlava je pomerne malá, úmerná jeho telu, oči má oválne, jantárové. Uši má pomerne veľké. Telo faraónskeho chrta je obdĺžnikového tvaru. Hrudník má vtiahnutý, s dobre klenutými rebrami. Chvost má stredne nasadený, ku koncu sa mu zužuje. Srsť faraónskeho chrta je krátka, lesklá, hustá, najčastejšie v červených odtieňoch s bielymi znakmi na špičke chvosta, na hrudníku i na stredovej osi hlavy.
Váha faraónskeho chrta je približne 20 – 24 kg.
Výška faraónskeho chrta psa je približne 55 – 61 cm, fenky okolo 50 cm.

Povaha faraónskeho chrta
Faraónsky chrt je ostražitý, keď k nemu pristúpi neznámy človek, ihneď odstúpi do bezpečnej vzdialenosti. Táto ostražitosť vyplýva z jeho tisícročného zápasu o prežitie. K deťom je veľmi priateľský, k neznámym osobám skôr rezervovaný. Má neuveriteľne silný prejav, doslova komunikuje a na reč človeka odpovedá. Hovorí sa o ňom, že je to hovoriaci pes. Rád sa usmieva. Jeho štekot je charakteristický širokou škálou hlasových prejavov. S inými psami, dokonca i mačkami si si dobre vychádza. Je výborným strážnym, rodinným a spoločenským psom.

Starostlivosť o faraónskeho chrta
Srsť faraónskeho chrta si nevyžaduje nejakú náročnú starostlivosť, treba mu však gumovou kefou odstraňovať odumreté chlpy. Faraónsky chrt nemá rád zimu, už pri 0 stupňoch C omŕza, v príliš chladnom období sa teda neodporúča brávať ho na dlhšie von. Keďže je to temperamentný lovecký pes, dennodenne mu treba zabezpečovať dostatok pohybu.

Zdravie
Faraónsky chrt môže trpieť alergiami – preukázané uňho boli alergie na peľ, na niektoré druhy rastlín, ale i alergie na očkovacie látky. Pri očkovaní treba na túto skutočnosť upozorniť veterinára.
Priemerne sa toto plemeno dožíva veku 12 – 14 rokov.

Výchova
Vychovať faraónskeho chrta nie je jednoduché, vyžaduje si to veľkú dávku trpezlivosti a pochopenia. Výchova trestom je úplne nevhodná. Rovnako neznáša nátlak či dril. Faraónsky pes nie je pes pre každého, vyžaduje si zvýšenú pozornosť a neustály kontakt s majiteľom.

Život s plemenom faraónsky chrt
Faraónsky chrt je plemeno mimoriadne vhodné do bytu. Má veľmi tenkú kožu, pri nízkych teplotách môže ľahko omrznúť, pri vysokých sa naopak môže prehriať. Keďže má mimoriadne silne vyvinuté lovecké pudy, kedykoľvek môže „vyraziť na lov“, preto sa najmä na cudzích miestach odporúča držať ho na vôdzke. Ak ho chceme v teplejšom období nechať pobehať po záhrade, treba si zabezpečiť vysoký plot – faraónsky chrt je neuveriteľným skokanom, dokáže skákať veľmi vysoko.

Zdroj: .dogbreedinginfo.com, sk.wikipedia.org


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 66)

Kompletná ponuka