Dalmatínsky pes




FCI skupina
Plemeno dalmatínsky pes sa v FCI nachádza v skupine 6, v sekcii 3, pod číslom 153.

Pôvod
Za krajinu pôvodu dalmatínskeho psa sa považuje Dalmácia, Chorvátska republika, no údajne boli do Dalmácie privezení z Indie. Iné zdroje zase hovoria, že to bolo naopak a dalmatínsky pes bol dovezený do Indie z Dalmácie. Je možné, že na dnešnom vzhľade dalmatína sa podieľali bodkovaní psi avšak s postavou chrta, z vyobrazení v hrobkách egyptských faraónov. Z Dalmácie sa dalmatín šíril vodnou cestou po celej Európe – britskí námorníci si ho priviezli do Anglicka, kde si získal mimoriadnu obľubu najmä u šľachty ako kočiare sprevádzajúci a lovecký pes. V súčasnosti slúži ako spoločenský pes.

Popis
Dalmatínsky pes je stredne veľký až veľký pes atletickej postavy, s dlhším chrbtom, hlbokým hrudníkom a elegantným krkom. Charakteristickým znakom dalmatína je jeho srsť – biela s hnedými alebo čiernymi bodkami. Jeho srsť je krátka, hustá, tvrdá a lesklá. Psi s hnedými bodkami majú oči jantárovej farby, psi s čiernymi bodkami zase tmavohnedé. Šteniatka sa rodia biele, bodky sa na ich tele objavia na približne dvanásty až štrnásty deň po narodení.
Váha dalmatínskeho psa je približne 25 kg.
Výška dalmatínskeho psa je približne 50 – 60 cm, fenky 50 – 55 cm.

Povaha dalmatína
Toto plemeno je veľmi energické a hravé, svojmu majiteľovi a rodine je veľmi oddané. Dalmatín je balíček energie, potrebuje neustále niečo robiť alebo sa hýbať. S deťmi si rozumie výborne, hodí sa však skôr k väčším deťom. Dalmatín je pes učenlivý a samostatný, vie však byť aj tvrdohlavý. Dôslednou výchovou a výcvikom z neho možno vychovať poslušného a verného spoločníka.

Starostlivosť o dalmatína
Dalmatínsky pes je krátkosrsté plemeno, nevyžaduje si zvlášť starostlivosť, stačí ho pravidelne raz do týždňa prečesať gumovou kefou, aby sme odstránili vypadané chlpy. Nemajú typický psí zápach a sú čistotní, kúpeme ho podľa potreby. V zime sa odporúča chovať ho vnútri.

Zdravie
Dalmatínsky pes má sklony k hluchote, 10 – 12 % mláďat sa narodí hluchých (www.dogbreedinfo.com). Môžu tiež trpieť na močové kamienky aj kožné alergie.
Priemerne sa toto plemeno dožíva veku 10 – 12 rokov.

Výchova
Dalmatín je inteligentné a učenlivé plemeno, zároveň však veľmi svojské. Z tohto dôvodu potrebuje majiteľa, ktorý bude prirodzenou autoritou a bude mať naňho čas a bude ho vychovávať trpezlivo. Pokiaľ mu majiteľ venuje dostatok času, je dobre cvičiteľný. Dalmatínsky pes je neskutočne aktívny, potrebuje veľa pohybu, treba ho niekoľkokrát denne brať von. Zbožňuje behanie. Pokiaľ sa dostatočne nevybehá a nemá dostatok pohybu, začne byť deštruktívny a začne vykazovať rôzne poruchy v správaní a poslušnosti.

Život s plemenom dalmatínsky pes
Dalmatínsky pes nie je vhodný do bytu, je pomerne veľký a veľmi aktívny, potrebuje teda väčší priestor a výbeh. Keďže je to krátkosrsté plemeno, v zimnom období ho chováme vnútri.

Zdroj: dogbreedinginfo.com, sk.wikipedia.org


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 68)

Kompletná ponuka