Československý vlčiak




FCI skupina
Plemeno Československý vlčiak sa v FCI nachádza v skupine 1, v sekcii 1, pod číslom 332.

Pôvod
Československý vlčiak bol vyšľachtený skrížením karpatského vlka a nemeckého ovčiaka ako plemeno pre potreby stráženia západných hraníc ČSSR. K prvému kríženiu došlo v r. 1957, následne vzniklo niekoľko línií takýchto krížencov, ktorí buď išli do služby alebo boli predávaní civilným chovateľom. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia bol chov tohto plemena povolený iba v chovateľskej stanici PS v Malackách. Z politických dôvodov bol chov tohto plemena v r. 1968 zastavený, následne však boli vytvorené podmienky pre ďalší chov československého vlčiaka. Návrh budúceho štandardu tohto plemena vznikol v r. 1966, no Zväz pre spoluprácu s armádou registráciu krížencov zamietol. Klub sa po dlhých peripetiách podarilo založiť v r. 1981, kedy bol československý vlčiak v Prahe zapísaný do hlavnej plemennej knihy. Československý vlčiak bol v r. 1982 Federálnym výborom chovateľských zväzov ČSSR uznaný za národné plemeno. V r. 1999 bol uznaný aj FCI. Pôvodne sa československý vlčiak využíval ako pracovné plemeno, v súčasnosti sa využíva ako pracovné ale i spoločenské plemeno.

Popis
Československý vlčiak je stredne veľký pes, vzhľadom pripomínajúci vlka. Jeho telo je obdĺžnikového tvaru, s dlhými prednými aj zadnými končatinami, rovným chrbtom a hlbokým hrudníkom. Pre toto plemeno sú typické charakteristické znaky karpatského vlka – jantárovo-žlté, úzke, šikmo osadené oči, svetlá maska, svetlé škvrny nad očami, uši vzpriamené, trojuholníkového tvaru. Jeho chvost je vysoko nasadený. Srsť československého vlčiaka je hustá, s rovnými dlhšími chlpmi, najčastejšie striebrosivej alebo žltosivej farby s typickou svetlou maskou, v súčasnej dobe sa však akceptujú už aj ďalšie odtiene.
Váha československého vlčiaka je približne 26 kg, fenky 20 kg.
Výška československého vlčiaka je približne 65 cm, fenky 60 cm.

Povaha československého vlčiaka
Toto plemeno je veľmi inteligentné, temperamentné, avšak nie až tak ľahko ovládateľné. Charakteristické vlastnosti vlka sa uňho prejavujú nielen vo výzore ale i v povahe – je veľmi svojský a tvrdohlavý, nikdy nič nerobí bez príčiny, má výbornú orientáciu v teréne, je mimoriadne vytrvalý a výborne sa dokáže prispôsobiť klimatickým podmienkam. Je veľmi naviazaný na svorku, resp. svoju rodinu, ktorej je verným a oddaným spoločníkom. Bezdôvodne agresivitu neprejavuje, s deťmi si vychádza pomerne dobre, musia ho však rešpektovať.

Starostlivosť o československého vlčiaka
Toto plemeno je čistotné a bez typického psieho zápachu. Plzne dva krát do roka. Je dobré raz za týždeň mu srsť prečesať, aby sme odstránili vypadané chlpy aj premastili pokožku, kúpeme ho podľa potreby, netreba často.

Zdravie
Československý vlčiak je pomerne zdravé plemeno, môže však trpieť dyspláziou bedrového kĺbu, dwarfizmom či degeneratívnou myelopatiou.
Priemerne sa toto plemeno dožíva veku 12 -16 rokov.

Výchova
Československý vlčiak je nie ešte celkom ustálené plemeno. V jeho žilách koluje divoká vlčia krv, vďaka ktorej je ťažšie vychovateľný. Vyžaduje si dôslednú socializáciu s človekom odmalička, ale i trpezlivý a citlivý prístup, dôsledného psovoda, s ktorým bude mať dobrý vzťah. Neodporúča sa cvičiť ho nasilu a s krikom, pretože činnosť, pri ktorej mal negatívnu skúsenosť zo zásady nezopakuje. Od začiatku musí vedieť, kto je jeho pánom. Potrebuje mať presne určené miesto v hierarchii rodiny. Neodporúča sa pre začínajúcich psíčkarov.
Pri správnom vedení a výchove sa však odvďačí svojou poslušnosťou a prítulnosťou a bude verným a oddaným spoločníkom celej rodiny.

Život s plemenom československý vlčiak
Ak má dostatok pohybu a chodíte s ním často von, môže byť aj v byte, najlepšie sa mu však bude páčiť v priestrannejšom dome so záhradou, ktorá mu poskytne dostatok voľnosti a výbeh.

Zdroj: dogbreedinginfo.com, sk.wikipedia.org


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 68)

Kompletná ponuka