Anglický buldog




FCI skupina

Anglický buldog sa nachádza v FCI skupine 2, pod číslom 149.

Pôvod

Anglický buldog pochádza z Veľkej Británie, vznikol pravdepodobne v 13. storočí krížením silných ázijských psov, ako napr. pes molosský, asýrsky a babylonský vojnový pes, či doga tibetská, ktoré sa využívali rímskymi vojakmi k stráženiu vojenských táborov. Rozpadom rímskej ríše sa stopy okolo týchto krížencov načas strácajú.
Opätovne sa dostali do povšimnutia, keď sa v stredoveku začali využívať v zápasoch s inými zvieratami. Psie zápasy sa vo Veľkej Británii stali obľúbenou formou zábavy, najobľúbenejšie boli býčie zápasy so psami, na ktoré sa spočiatku využívali mastify. Tie však dokázali pomerne rýchlo býka zdolať, vznikla potreba nájsť vhodné plemeno, ktoré by zvýšilo šance býka a predĺžilo by zápas. Tu niekde vznikol predchodca súčasného buldoga. Zákazom týchto zápasov v r. 1835 sa zdalo, že toto plemeno skončilo. Keďže ale malo svojich priaznivcov, ktorí pokračovali v jeho šľachtení, nezaniklo, no došlo k zmenám typických plemenných znakov – telo zmohutnelo, výška sa znížila, papuľa skrátila a sploštila, a najmä povaha tohto psa sa zmenila – na priateľského a dobráckeho psa.

Popis

Anglický buldog je plemeno nezameniteľného výzoru. Má stredne veľké, zato masívne stavané telo na krátkych nohách, veľkú masívnu hlavu s krátkou papuľou, guľatými očami tmavej až čiernej farby. Chvost je nasadený nízko a nesený dolu. Srsť má krátku, tvrdú, hladkú, lesklú a bez kučier, bielej, plavej, červenej alebo čierno-pásikavej farby.
Hmotnosť: pes do 25 kg, fena do 23 kg
Výška: 31 – 36 cm
Priemerná dĺžka života: 9 – 12 rokov

Povaha anglického buldoga

Anglický buldog je kľudný, spoľahlivý, sebavedomý pes, často flegmatický, je výborným spoločníkom, k deťom je veľmi jemný, rád sa s nimi hrá, no najmä pri hre s malými deťmi je dobrá prítomnosť dospelého. Keďže je veľmi dobrosrdečný, nie je veľmi vhodný ako strážny pes, hoci občas prejavuje tendencie brániť svojho pána, či územie. Anglický buldog často chrápe, veľmi dobre však znáša cestu autom.

Starostlivosť o anglického buldoga

Toto plemeno nie je veľmi športovo založené, nie je preto ani veľmi náročné na pohyb. Pravidelné prechádzky a voľný pohyb by však nemali v každodennom programe chýbať.
Starostlivosť treba venovať jeho srsti, ktorú mu denne treba prekefovať, čím odstránime odumreté bunky prípadne vypadanú srsť. Denne mu tiež treba čistiť tvár, keďže v záhyboch kože najmä na tvári môžu byť nečistoty spôsobujúce zápal. Okolie očí môžeme povytierať vatovým tampónom namočeným v bórovej vode.

Zdravie

U anglického buldoga sú pomerne časté problémy s dýchaním, kožné ochorenia, alebo tiež dysplázia bedrového kĺbu. Problémy tiež bývajú pri pôrodoch, keďže šteniatka majú široké hlavičky. Častokrát tiež dochádza k úhynom mladých šteniatok, najchúlostivejším obdobím je obdobie do dvoch mesiacov života šteniatok. Anglický buldog je tiež veľmi citlivý na prehriatie, treba dbať na dostatok tekutín a chládku.

Výchova

S výchovou začíname od šťeňaťa, starší pes už sa vychováva ťažšie. Začať by sa malo s výcvikom poslušnosti, ktorý by mal byť dôsledný a vyžaduje si veľa trpezlivosti, lásky a tiež spravodlivosti – nespravodlivosť znáša anglický buldog nie celkom dobre. S výcvikom môžu pomôcť v Kynologickom klube, v ktorom sa pes naučí základnej poslušnosti a majiteľ sa tiež naučí porozumieť mu.

Spolunažívanie s anglickým buldogom

Anglický buldog sa hodí i pre život v menšom byte, najlepšie sa mu páči v suchu, teple, a najmä v miestnosti, kde sa jeho majiteľ zdržiava najviac. Výborné využitie pri chove anglického buldoga má tiež klietka, ktorá, ak zabezpečí psovi bezpečie a pocit domova, stane sa jeho obľúbeným miestom na oddych.

Zdroj: wikipedia, www.dogbreedinginfo.com


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 68)

Kompletná ponuka