Aljašský malamut




FCI skupina
Aljašský malamut sa v FCI nachádza v skupine 5, pod číslom 243.

Pôvod

Plemeno Aljašský malamut pochádza z USA a je jedným z najstarších plemien saňových psov. Toto plemeno bolo až do konca 19. storočia jediným chovaným plemenom v severozápadnej Aljaške. Názov malamut dal tomuto plemenu kmeň Inuitov, ktorý týchto psov vychovával k poslušnosti, spolupráci a inteligencii, vďaka čomu sa u neho rozvinula priateľská povaha. Aljašský malamut sa využíval ako plemeno s veľkou ťažnou silou a dobrými loveckými schopnosťami. Tieto ich schopnosti využili zlatokopovia počas Zlatej horúčky a Aljašského malamuta začali využívať aj na preteky psích záprahov. Aby boli psy v psích záprahoch rýchlejší a silnejší, začali sa Aljašskí malamuti krížiť so sibírskymi husky a inými plemenami z Európy, čo takmer viedlo k vymretiu Aljašského malamuta.

Popis

Aljašský malamut je veľké, silné, pevne stavané plemeno. Stavba tela je harmonická, s hlbokým hrudníkom a rovným, dozadu mierne klesajúcim chrbtom. Hlava je široká, so vztýčenými ušami. Oči sú mandľového tvaru, hnedej farby. Modrá farba očí je diskvalifikujúca. Srsť je pomerne krátka až stredne krátka na bokoch, na pleciach, krku, zadnej strane stehien a chvoste jej dĺžka rastie. Podsada je hustá, mastná a vlnitá. Farba srsti je rôzne šedá, sobolia až dočervena. Chvost je stredne nasadený, dobre osrstený, vzhľadom pripomína chochoľ.
Hmotnosť: pes 36 – 43 kg, fena 32 – 38 kg
Výška: pes 61 – 66 cm, fena 56 – 61 cm
Priemerná dĺžka života: 12 – 15 rokov

Povaha Aljašského malamuta

Aljašský malamut je pes inteligentný, priateľský, pokojný a láskavý. Má silne vyvinutý svorkový pud, snaží sa byť v čo najbližšom kontakte s človekom. Je priateľský k deťom ale i k cudzím ľuďom, preto nie je vhodný ako strážny pes. Jeho veľkosť však častokrát neznámych ľudí odradí. K iným psom sa správa priateľsky, veľmi dominantní jedinci však môžu vyvolávať šarvátky.

Starostlivosť o Aljašského malamuta

Toto plemeno je športovo založené a fyzicky veľmi zdatné, preto si vyžaduje veľmi veľa pohybu, najlepšie v prirodzenom prostredí. Hygienické návyky je dobré pestovať uňho odmalička. Starostlivosť o srsť je veľmi dôležitá, srsť treba pravidelne kefovať, v období pĺznutia denne. Srsť sa nestrihá ani netrimuje. Pravidelnú starostlivosť si vyžadujú tiež pazúriky, uši i zuby. Aljašský malamut je čistotný a bez zápachu.

Zdravie

U Aljašského malamuta sa môže vyskytnúť dysplázia bedrového kĺbu, progresívna atrofia sietnice.

Výchova

S výchovou začíname od útleho detstva. Keďže vie byť aj tvrdohlavý, jeho výchova si vyžaduje sebavedomého pána. Pri dobrom vedení je tento pes ľahko ovládateľný a je verným spoločníkom svojho pána.

Život s plemenom Aljašský malamut

Aljašský malamut nie je vhodný pre život v byte. Je to aktívne plemeno a vyžaduje si veľký výbeh, s vysokým plotom, ale zabezpečeným aj odspodu, keďže toto plemeno sa tiež rado podhrabáva. Vyžaduje si častý kontakt s ľuďmi, odporúča sa preto voľný prístup do domu.

Zdroj: wikipedia, dogbreedinginfo.com


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 68)

Kompletná ponuka