Borderský teriér




FCI skupina
Borderský teriér sa v FCI nachádza v skupine 3, v sekcii 1, pod číslom 10.

Pôvod
Plemeno borderský teriér pochádza z hraničnej oblasti medzi Anglickom a Škótskom a je považovaný za najpôvodnejšie, moderným chovom takmer nezmenené plemeno. Zmienky o jeho existencii pochádzajú už z konca 17. storočia, prvý krát bol registrovaný v r. 1913, v r. 1920 bol vydaný prvý štandard a založený chovateľský klub tohto plemena. Pôvodne sa borderský teriér využíval ako poľovné plemeno, svojím malým vzrastom slúžil na prenasledovanie líšok aj do najužšieho brlohu a svojimi dostatočne dlhými nohami sa zase vedel výborne prispôsobiť tempu jazdca na koni. V súčasnosti sa využíva ako poľovný i rodinný a spoločenský pes.

Popis
Borderský teriér je menšie plemeno, so štíhlym obdĺžnikovým telom a rovnými nohami. Jeho hlava je vydrovitá, so širokou lebkou, oči má tmavé, s pozorným výrazom, uši má malé, prevísajúce, priliehajú mu k lícam. Charakteristickým znakom borderského teriéra je jeho hrubá voľná koža. Jeho srsť je tvrdá a krátka, s hustou podsadou, ktorá ho chráni pred nepriaznivým počasím i vodou. Najčastejšie sa vyskytuje vo farebných variantoch hnedej, modro-sivej, červenej, pšenično-žltej, častokrát s troškou bielej farby na hrudi.
Borderský teriér dosahuje výšku približne 25 – 28 cm.
Váha borderského teriéra je priemerne 5 – 7 kg.

Povaha borderského teriéra
Borderský teriér je pes veľmi odvážny a živý. Vie byť tvrdohlavý, napriek tomu sa však rád prispôsobuje životu v domácnosti. Je to pes verný a priateľský. Deti má rád, musia však byť naučené, ako s ním zaobchádzať.

Starostlivosť o borderského teriéra
Starostlivosť o srsť je u borderského teriéra minimálna, mali by sme ho približne raz do týždňa česať, približne dvakrát do roka je vhodné dať ho profesionálne ostrihať. Kúpeme ho podľa potreby. Keďže takmer vôbec nepĺzne, je výborným psom pre alergikov.

Zdravie
Borderský teriér môže trpieť dedičným ochorením CECS (Canine Epileptoid Cramping Syndrome), ktoré spôsobuje kŕče, triašku, padanie a veľmi pripomína epilepsiu. Dá sa však liečiť liekmi proti kŕčom.
Priemerne sa dožíva veku 13 – 14 rokov.

Výchova
Borderský teriér je plemeno veľmi múdre a veľmi ľahko cvičiteľné. S výcvikom základnej poslušnosti treba začať čo najskôr. Borderský teriér potrebuje sebavedomého majiteľa s pevnou rukou, ktorý ho naučí, kto je pánom. Odmalička ich treba učiť socializovať sa, pretože pri nesprávnom vedení majú sklony k bitkárstvu. Keďže má veľa energie, ktorú musí niekde „vybiť“, treba ho brávať na prechádzky a zamestnávať tak často ako sa len dá.

Život s plemenom borderský teriér
Borderský teriér je vhodný do bytu i do rodinného domu. Keď je chovaný vonku, nemá problém so zimou, dažďom, vetrom ani veľkým teplom. Dlhé pravidelné prechádzky sú však nevyhnutnosťou bez ohľadu na to, či je chovaný v byte či v rodinnom dome.

Zdroj: dogbreedinginfo.com


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 36)

Kompletná ponuka