Bígl




FCI skupina
Bígl sa v FCI nachádza v skupine 6, v sekcii 1, pod číslom 161.

Pôvod
Plemeno bígl má pravdepodobne svoj pôvod v starovekom Grécku, kde sa využívalo k honu na zajace. V starovekom Grécku bol tento pes menší, ako ho poznáme dnes. Predpokladá sa, že by mohol byť potomkom hariéra a starých anglických duričov. Približne v r. 1066 sa dostalo toto plemeno do Anglicka, kde sa používalo k lovu vo svorkách. Jeho dnešný vzhľad sa vyvinul v polovici devätnásteho storočia. Veľkú obľubu si získal na kráľovskom dvore, jeho chovateľmi bola Alžbeta I., Viliam III. Oranžský či Juraj IV., nazývali sa tiež „Elizabethini“ bígli. Na konci 19. stor. došlo k organizovanému chovu bígla, v r. 1890 bol v Anglicku založený klub chovateľov bígla, a krátko na to sa dostal i do USA. Do bývalého Česko-Slovenska sa toto plemeno dostalo v r. 1965 a chová sa skôr ako spoločenský pes.

Popis
Bígl je stredne veľký, kompaktný pes, so stredne širokou hlavou, pomerne veľkými tmavohnedými očami, dlhými, previsnutými, priliehajúcimi ušami. Jeho hrudník je dostatočne široký a hlboký, dobre klenutý hrudný kôš mu siaha až k lakťom. Chrbát má silný a rovný. Bígl má krátku hustú srsť, najčastejšie dvoj- (žlto-bielu) až troj-farebnú (čierno-bielo-hnedú). Povolené sú všetky farby okrem pečeňovo-červenej.
Bígl dosahuje výšku 33 – 43 cm.
Váha bígla je priemerne 8 – 14 kg.

Povaha bígla
Bígl je veľmi priateľský a vitálny pes. Je veľmi inteligentný a sebavedomý pes. Je výborným spoločníkom, čo z neho zároveň robí vynikajúceho rodinného psa. Voči cudzím ľuďom i psom je veľmi znášanlivý, pre účely strážneho psa mu však chýba dostatočná ostražitosť.
Veľmi rýchlo sa spriatelí aj s nepriateľom.

Starostlivosť o bígla
Charakteristickou črtou bígla je jeho nenásytnosť, jedlo mu preto dávkujeme postupne, v primeraných množstvách, lebo má sklon k obezite. Srsť bígla má schopnosť samočistenia, netreba jej venovať zvláštnu pozornosť, len ju raz do týždňa prečesať kefou. Kúpeme ho podľa potreby, max. však raz za 1,5 – 2 mesiace. Jeho srsť stráca kúpaním potrebnú mastnotu, preto to príliš s kúpaním nepreháňame. Raz za čas sa odporúča zastrihnúť mu pazúriky a tak isto raz za čas robíme preventívne opatrenia proti blchám a iným parazitom.

Zdravie
Bígl nevykazuje známky vážnejších ochorení, najčastejšie trpí dyspláziou bedrového kĺbu.
Priemerne sa dožíva veku 13 rokov.

Výchova
Bígl si vyžaduje dôslednú výchovu od malička, odporúča sa minimálne základný výcvik poslušnosti. Bígl je pes veľmi svojský, rád si robí veci po svojom, nikdy nebude stopercentne poslušný. Nemá rád neustále opakovanie jedného cviku, odporúča sa vychovávať ho skôr formou hry a dobrej motivácie na odmeny.

Život s plemenom bígl
Bígl je pes strednej veľkosti, možno ho chovať v byte i v rodinnom dome, na záhrade či v koterci. Vyžaduje si dostatok pohybu a dlhé prechádzky. Treba však mať na pamäti, že je to pes lovecký, keď raz zacíti stopu, môže sa stať, že na vaše volanie nebude reagovať. Rád sa zúčastňuje diania v rodine, úplne najspokojnejší je v prítomnosti svojho majiteľa a jeho rodiny. Je preto dobre držať ho v byte.

Ak máte doma bígla, napíšte nám o jeho povahe, zážitkoch s ním alebo aj o zážitkoch z dovolenky s vašim psom a môžete tak získať darčekový poukaz na pobyty s doggietour v hodnote 20 €, ktoré vylosujeme každý druhý mesiac.

Zdroj: wikipedia, dogbreedinginfo.com , wikipedia.sk


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 36)

Kompletná ponuka