FCI skupina
Bernský salašnícky pes sa v FCI nachádza v skupine 2, v sekcii 3, pod číslom 45.
Pôvod
Plemeno bernský salašnícky pes je švajčiarsky salašnícky pes, predpokladá sa, že jeho predkom bol bernský domáci pes, ktorý pravdepodobne vznikol na území Švajčiarska. Pastierski psi v švajčiarskych Alpách, ktorí doprevádzali a udržiavali stáda pohromade, sa po stáročia krížili s domácimi psami pastierov, pravdepodobne jednotného typu. Neskôr boli zapriahaní do vozíkov a dopravovali mlieko do syrárne.
S cieľavedomým chovom tohto plemena sa začalo až začiatkom 20. storočia. V r. 1904 boli na medzinárodnej výstave psov v Berne štyria bernskí salašnícki psi vyznamenaní cenami, na základe čoho boli zapísaní do Švajčiarskej plemennej knihy psov. Toto plemeno získalo svoje dnešné meno vďaka profesorovi Albertovi Heimovi, ktorý veľkou mierou prispel k formovaniu a ďalšiemu smerovaniu tohto plemena. V súčasnosti sa toto plemeno teší obľube nielen vo Švajčiarsku ale tiež po celej Európe i na iných kontinentoch.
Popis
Bernský salašnícky pes je veľký trojfarebný pes s dlhou srsťou, harmonického vzhľadu, s ladnými pohybmi. Má silné kompaktné telo, hrudník primerane široký a hlboký. Chvost má od koreňa husto osrstený, k špičke sa zužuje, v kľude je zvesený, pri pohybe nesený na úrovni chrbta alebo mierne nad ňou. Oči má mandľového tvaru, najčastejšie tmavohnedej farby, uši sú stredne veľké, vysoko nasadené, trojuholníkového tvaru, priliehajúce k tvári. Srsť bernského salašníckeho psa je dlhá a ľahko zvlnená, najčastejšie čiernej farby so sýtym hnedočerveným pálením.
Bernský salašnícky pes dosahuje výšku 66 – 68 cm, fena 60 – 63 cm.
Váha bernského salašníckeho psa je priemerne 55 kg, fena 45 kg.
Povaha bernského salašníckeho psa
Bernský salašnícky pes je pes priateľský a dobrosrdečný, je však tiež nebojácny a zároveň veľmi ostražitý, je dobre ovládateľný. Voči cudzím ľuďom je spočiatku nedôverčivý, nikdy však nie agresívny. Ostatné domáce zvieratá znáša veľmi dobre, nevyvoláva žiadne konflikty ani bitky s inými psami. Zbožňuje malé deti, vie byť výborným spoločníkom.
Starostlivosť o bernského salašníckeho psa
Hoci sa jedná o dlhosrstého psa, starostlivosť o srsť nie je nejako obzvlášť náročná. Stačí ho prečesať raz – dvakrát do týždňa kefou. Kúpať sa bernský salašnícky pes odporúča podľa potreby, s použitím špeciálneho šampónu. Dôležité je tiež pravidelne mu kontrolovať jeho chrup a podľa potreby zastrihávať jeho pazúriky.
Zdravie
Bernský salašnícky pes môže trpieť dyspláziou bedrového kĺbu, inak sa uňho nejaké vážnejšie zdravotné problémy nevyskytujú.
Priemerne sa dožíva veku 10 – 12 rokov.
Výchova
Bernský salašnícky pes sa rád a rýchlo učí, jeho výchova nebýva zložitá. Dôležitý je výcvik základnej poslušnosti, ktorý by mal byť založený na trpezlivosti, tolerancii a dôslednosti majiteľa. Toto plemeno sa hodí i pre špeciálny, napríklad záchranársky výcvik.
Život s plemenom bernský salašnícky pes
Bernský salašnícky pes je veľký pes, s dlhou srsťou, vďaka čomu ho možno celoročne chovať vonku, v dostatočne veľkom, v zime v zateplenom, koterci. Toto plemeno je veľmi spoločenské, vyžaduje si spoločnosť majiteľa. Odporúča sa brávať ho na dlhé prechádzky, počas ktorých bude mať dostatok pohybu a času stráveného so svojím majiteľom.
Zdroj: wikipedia, www.dogbreedinginfo.com , www.wikipedia.sk