Westhighlandský teriér




FCI skupina
Plemeno Westhighlandský teriér sa v FCI nachádza v skupine 3, v sekcii 1 pod číslom 85.

Pôvod
Westhighlandský teriér má pôvod v najstarších teriéroch, z ktorých boli postupne vyšľachtení aj cairn teriér, Dandie Dinmont teriér a škótsky teriér. V polovici 19. storočia získal selektívnym výberom čistokrvných jedincov na chov vlastnosti typické pre toto plemeno. Prvý krát bol vystavený na výstave v USA v roku 1906, o dva roky neskôr bol v USA uznaný ako samostatné plemeno. Pôvodne sa využíval na lov hlodavcov, líšok a vydier, v súčasnosti slúži ako strážny pes a rodinný spoločník.

Popis
Westhighlandský teriér je malý, svalnatý psík kvadratického formátu. Má rovný chrbát a hlboký hrudník, primerane dlhý krk mu prirodzene prechádza do pevného trupu. Jeho končatiny sú krátke a svalnaté. Hlavu má okrúhlu, s výrazným stopom, ňufák mierne zahrotený, čiernej farby. Stredne veľké oči  sú umiestnené pomerne ďaleko od seba, sú tmavé a žiarivé. Malé špicaté uši má vztýčené, sú pokryté hladkou srsťou. Jeho chvost je dlhý, rovný, pokrytý tvrdou srsťou. Nosí ho veselo nad úrovňou chrbta.
Srsť Westhighlandského teriéra tvorí vrchná krycia srsť, ktorá je drsná a mierne zvlnená, a krátka, jemná podsada. Charakteristickým znakom tohto plemena je jeho čistobiela farba.
Priemerná váha Westhighlandského teriéra – psa je 7 – 10 kg, fenky 6 – 7 kg.
Priemerná výška Westhighlandského teriéra – psa je 25 – 30 cm, fenky 23 – 28 cm.

Povaha Westíka
Westhighlandský teriér je síce malý, ale zato sebavedomý, živý a zvedavý pes. Je veselý, hravý a priateľský, hodí sa preto do rodiny k deťom. Miluje spoločnosť. Svojmu pánovi je oddaný a prítulný, je výborným spoločníkom. Pred inými psami pôsobí veľmi sebavedomo, no konflikty s nimi nevyvoláva. Občas môže byť tvrdohlavý a neposlušný, správne zvoleným autoritatívnym vedením sa to však dá napraviť.

Starostlivosť o Westhighlandského teriéra
Starostlivosť o srsť Westíka nie je náročná, stačí ho pravidelne prekefovať. Kúpeme ho iba zriedkavo, podľa potreby. Vyžaduje si však trimovanie. Treba mu tiež pravidelne zastrihávať pazúriky a kontrolovať oči a uši kvôli možným infekciám.

Zdravie
Toto plemeno môže trpieť chronickou herniou, problémami s kĺbmi, alebo kožnými ochoreniami.
Priemerná dĺžka života tohto plemena je 15 a viac rokov.

Výchova
Výchova a výcvik musia byť dôsledné odmalička. Možno ho veľmi dobre vychovať a vycvičiť, potrebuje na to však pána s pevnou rukou, ktorý ho naučí, kto je vodcom svorky. Pokiaľ chýba autorita, môžu sa u psa vyskytnúť rôzne poruchy správania. Fyzické tresty sa neodporúčajú, oveľa lepšie ho motivuje pochvala a malá odmena za vykonanú prácu.

Život s plemenom Westhighlandský teriér
Westhighlandský teriér je veľmi prispôsobivé plemeno, rýchlo si zvykne na život v byte, v dome či v meste. Vnútri je veľmi aktívny, potrebuje preto pravidelný pohyb a dostatočne dlhé prechádzky. Najlepšie sa cíti v rodinnom dome s priemerne veľkou záhradou.

Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj:  Psy – Spoznávanie, chov, starostlivosť a plemenitba, Ikar, 2001, dogbreedinfo.com


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 41)

Kompletná ponuka