FCI skupina
Plemeno Pyrenejský dlhosrstý ovčiak sa v FCI nachádza v skupine 2, v sekcii 2 pod číslom 141.
Pôvod
O pôvode Pyrenejského dlhosrstého ovčiaka neexistujú žiadne zachované písomné zmienky. Vieme o ňom, že sa vyskytoval na Pyrenejach, kde pomáhal pastierom. Záujem oňho stúpol až v 20. storočí, v čase prvej svetovej vojny, kedy ich využívala najmä francúzska armáda. V roku 1921 predložila skupina nadšencov tohto plemena štandard Pyrenejského dlhosrstého ovčiaka, o päť rokov neskôr bol uznaný za samostatné plemeno.
Popis
Pyrenejský dlhosrstý ovčiak je menší pes kvadratického formátu. Má široký, hlboký hrudník s mierne klenutými rebrami a krátke, zaoblené bedrá. Krk má dlhší, svalnatý. Jeho hlava je trojuholníková, s tmavými očami so živým výrazom, kratším ňufákom a kratšími vztýčenými ušami. Chvost je nízko nasadený, je stredne dlhý, na konci zahnutý. Srsť Pyrenejského ovčiaka môže byť polodlhá, s dlhšou srsťou v tvári, alebo tiež krátka po tele i na tvári, svojou štruktúrou pripomína koziu srsť. Vyskytuje sa vo farbe plavej, sivej, harlekýn, zriedkakedy v čiernej.
Priemerná váha Pyrenejského ovčiaka je 10 – 14 kg.
Priemerná výška Pyrenejského ovčiaka – psa je 40 cm 48 cm, fenky 38 – 46 cm.
Povaha Pyrenejského ovčiaka
Pyrenejský ovčiak je veľmi temperamentný a energický. Rýchlo a rád sa učí nové veci, jeho výcvik je pomerne jednoduchý. Voči cudzím ľuďom je veľmi nedôverčivý. Je výborným ovčiarskym, pracovným, záchranárskym i lavínovým psom. S deťmi si rozumie dobre. U nás sa nevyskytuje, do osemdesiatych rokov minulého storočia bol mimo územia Francúzska takmer neznámy.
Starostlivosť o Pyrenejského ovčiaka
Srsť pyrenejského ovčiaka je vodeodolná, dokáže ochrániť psa aj v najextrémnejšom počasí. Nevyžaduje si nejakú zvýšenú starostlivosť. Odporúča sa však pravidelne, raz do týždňa ho prečesať. Odporúča sa mu tiež pravidelne zastrihávať pazúriky a pravidelne mu kontrolovať čistotu chrupu kvôli vodnému kameňu.
Zdravie
Toto plemeno je pomerne zdravé, neboli uňho zistené nejaké vážnejšie ochorenia.
Dožíva sa priemerne približne 12 – 15 rokov.
Výchova
Pyrenejský ovčiak je silnou osobnosťou, potrebuje preto dôslednú ale vľúdnu výchovu, založenú na láske majiteľa a na vzájomnom rešpekte. Treba ho naučiť, kto je pánom svorky, inak sa ľahko cvičí a rýchlo pochopí, čo sa od neho očakáva.
Život s plemenom Pyrenejský ovčiak
Pyrenejský ovčiak si vyžaduje neustálu prítomnosť svojho pána. Hodí sa celoročne do domu, i do bytu. Pokiaľ ho chováme vonku, treba mu venovať dostatok pozornosti, prechádzok a výbehu a vychováme z neho šťastného a poslušného rodinného spoločníka.
Zdroj: dogspsy.estranky.cz