Pulka je aktivita, ktorá v sebe spája lyžovanie na bežkách a ťahanie saní. Psovod – lyžiar je priviazaný k bobám člnkovitého tvaru nazývaným pulka, ktoré sú ťahané jedným až troma psami v postroji. Boby majú predpísanú povinnú záťaž dvadsať kilogramov, ktorú musí pes zvládnuť utiahnuť. Táto disciplína si vyžaduje maximálnu súhru medzi psom a psovodom – lyžiarom. Vďaka kynologickým federáciám sa táto disciplína dostala na medzinárodnú úroveň.
História disciplíny pulka
Tento šport vznikol v Škandinávii z praktických aktivít – z výletov do prírody a bežkovania. Škandinávci milujú prírodu a milujú výlety na bežkách v zime. Aby mohli rodiny tráviť čo najviac času spolu začali v zime súbežne s bežkovaním využívať boby na prepravu detí alebo praktických vecí, ktoré sa im počas dlhších výletov mohli zísť. Takýto spôsob prepravy sa rýchlo rozšíril i do iných krajín, okrem severských i do USA či Kanady a stal sa obľúbeným a medzinárodne uznávaným športom.
Aké plemeno je vhodné pre aktivitu pulka?
Pre túto aktivitu sa hodí akékoľvek plemeno vhodné do záprahu, môžu to byť severskí, ovčiarski či loveckí psi, najčastejšie sa na ňu využívajú sibírski i aljašskí husky, aljašský malamut, grónsky pes, európsky saňový pes, či doberman.
Podmienky pre pulku
Keďže sa jedná o náročnú aktivitu, ktorá si vyžaduje precíznu spoluprácu medzi bežkárom a psom, treba si rozmyslieť, či sa tomuto športu chceme venovať rekreačne alebo závodne. V oboch prípadoch je dobre ovládateľný pes dôležitou podmienkou.
Pokiaľ chceme aktivitu pulka vykonávať rekreačne, je dôležité, aby sme boli aspoň priemernými bežkármi. Bežkár je so psom prepojený ťažnou šnúrou, čím je jeho pohyb obmedzený. Musí preto vedieť vhodne zareagovať v hociakej situácii.
Ak by sme chceli pulku vykonávať závodne, musíme byť výbornými bežkármi, schopnými zvládnuť akúkoľvek možnú prekážku na trati, pričom musíme vedieť dokonale ovládať psa.
Pulka výstroj
Pôvodná pulka je o niečo dlhšia a užšia než klasické detské boby a na spodnej časti má lyže. Keďže je pomerne drahá, mnohí závodníci si ju zhotovujú sami. Povinnou súčasťou výbavy sú tiež kvalitné bežecké lyže so správnou dĺžkou.
Pes sa zapriaha medzi postranné ojá, ktoré sú nad jeho hlavou spojené oblúkom. Z druhej časti ojí vedie k bežkárovi ťažné lano. Záprah je vymyslený tak, aby nedošlo k vybočeniu z trasy, alebo náhodnému nabehnutiu pulky psovi na končatiny. Bežkár môže navyše počas jazdy na pulke záprah brzdiť.
Trénovať možno aj na suchu, na tréningy na suchu sa používa obdoba pulky, nazývaná rollpulka čo je pulka s dvoma kolieskami alebo len vozík.
Tréning pulka
Pes musí mať zvládnutý výcvik základnej poslušnosti a musí tiež ovládať základné musherské povely ako go!, ho!, gee! a stoj!. Vo všeobecnosti platí, že s tréningom so záťažou možno začať až po ukončení telesného vývoja, približne po dovŕšení prvého roku života psa.
Na suchu možno začať s tréningom rollpulky. Pes si musí zvyknúť na obmedzenie pohybu a predmetu, ktorý ho po celý čas prenasleduje. Dôležité je neustále psa povzbudzovať a správne ho motivovať, aby sa nebál. Pokiaľ je pes dostatočne na vozíček za sebou zvyknutý, môžeme pristúpiť k zvyšovaniu záťaže. Povinná záťaž na súťažiach a závodoch je 20 kg pre psa a 15 kg pre fenku. V zime učíme psa zvykať si na zmenu z rollpulky na pulku, trénovať treba rôzne dĺžky, aby pes i bežkár získal dostatočnú kondíciu pre zvládnutie pulky.
Súťaže pulka
Súťaže a závody pulka sa na Slovensku konajú pri závodoch psích záprahov. Súťaží sa v kategóriách muži a ženy, muži juniori a ženy juniorky a pulka krátka – jeden pes a pulka dlhá – jeden až štyria psi.
Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj: http://www.psicky.estranky.sk/clanky/pulka.html, dogforum.sk