Puli




FCI skupina
Plemeno Puli sa v FCI nachádza v skupine 1, v sekcii 1 pod číslom 55.

Pôvod
Puli sa pravdepodobne vyvinul zo starého tibetského psa. Predpokladá sa, že z Ázie sa do východnej Európy dostali s ázijskými pastiermi počas sťahovania národov. Niekoľko stáročí sa využíval ako pracovný pes pri stádach oviec. S jeho čistokrvným chovom sa začalo v roku 1910, kedy doktor Raitsisa roztriedil a opísal všetky maďarské ovčiarske plemená. O päť rokov neskôr bol zostavený a medzinárodne uznaný prvý štandard tohto plemena. Počas druhej svetovej vojny však Puli takmer vyhynul, zachránil ho iba vývoz do iných krajín. V súčasnosti sa využíva ako spoločenský pes.

Popis
Puli sa svojím výzorom podobá na komondora, je však menší. Je to pes strednej veľkosti kvadratického formátu, pokrytý splstnatenými časťami srsti, ktoré vytvárajú povrázky. Jeho hlava je menšia, oči sú okrúhle, tmavohnedej farby, vysoko nasadené uši v tvare „V“ mu pre husté osrstenie takmer nevidno. Je to pes pevný a svalnatý, jeho chrbát je stredne dlhý, hrudník široký, krk krátky. Chvost má bohato osrstený a nosený zvislo alebo zatočený na chrbáte. Srsť Puliho je na celom tele dlhá a hustá, môže siahať až po zem. Pozostáva z jemnejšej podsady a hrubších pesíkov. Vyskytuje sa v niekoľkých farbách, od čiernej, cez sivú, marhuľovú až po vzácnejšiu bielu, niektoré farby však v niektorých krajinách nie sú povolené.
Priemerná váha Puliho – psa je 11 – 16 kg, fenky 9 – 14 kg.
Priemerná výška Puliho – psa je 41 – 46 cm, fenky 36 – 41 cm.

Povaha Puliho
Puli je živý, šťastný pes, ktorý je zároveň veľmi inteligentný a ľahko trénovateľný. Prispôsobí sa akýmkoľvek podmienkam. Svojmu pánovi je oddaný a verný. Ak cíti, že je pán v ohrození, upozorní okolie štekotom. Je výborným rodinným psom, no neodporúča sa k malým deťom, skôr až k deťom, ktoré vedia, že pes je živý tvor a podľa toho sa k nemu treba aj správať.

Starostlivosť o Puliho
Srsť Puliho začína plstnatieť okolo jeho šiesteho mesiaca, od tohto obdobia ju treba pravidelne oddeľovať a pravidelne ho kúpať, okrem toho srsť nie je náročná na starostlivosť. Najdlhšou časťou procesu kúpania je sušenie srsti, možno ju vysúšať s fénom, čo chvíľu trvá, alebo ju nechať voľne vysušiť, čo môže trvať aj dva dni. Okrem toho mu treba pravidelne zastrihávať pazúriky a dbať na čistotu uší a očí.

Zdravie
Toto plemeno nevykazuje nejaké vážnejšie ochorenia, môže však trpieť dyspláziou bedrového kĺbu alebo očnými ochoreniami.
Dožíva sa priemerne 12 a viac rokov.

Výchova
Puli je veľmi inteligentné plemeno, nie je náročný na výchovu a výcvik. Potrebuje však majiteľa s pevnou rukou, ktorý mu ukáže, že majiteľ je pánom situácie a nie pes, inak by sa pes mohol snažiť určovať si vlastné pravidlá. Výsledkom potom bývajú poruchy správania sa, štekot, hryzenie, vrčanie a podobne.

Život s plemenom Puli
Puli sa prispôsobí akýmkoľvek podmienkam, prispôsobí sa životu v akýchkoľvek poveternostných podmienkach a rovnako sa tiež prispôsobí životu v byte či v rodinnom dome alebo na gazdovstve. Záhrada je výhodou, no nie podmienkou.

Zdroj: dogbreedinfo.com


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 36)

Kompletná ponuka