Kólia – škótsky ovčiarsky pes




FCI skupina
Plemeno kólia sa v FCI nachádza v skupine 1, v sekcii 1, pod číslom 156.

Pôvod
Kólia je staré pastierske plemeno, ktoré pochádza zo severných oblastí Škótska. Dlhú dobu bola známa iba v Škótsku, až kým si ju nevšimla anglická kráľovná Viktória, ktorá Škótskom prechádzala. Onedlho začala chovať kólie na svojom zámku Balmoral a stal sa z nej obľúbený pes aristokracie. V r. 1860 bola kólia prvý krát vystavená na výstave psov v Anglicku a začalo sa s jej cieleným chovom. Kólia je výborným pastierskym psom i rodinným spoločníkom.

Popis
Kólia je elegantný pes s aristokratickým výzorom a harmonickou stavbou tela. Má pevný, rovný chrbát v oblasti bedier mierne klenutý, hrudník hlboký a široký. Hlava je veľká, úmerne k veľkosti tela. Má stredne veľké, tmavohnedé oči v tvare mandlí, so živým, inteligentným výrazom. Uši sú malé, smerujú dozadu. Chvost má dlhý, nízko nasadený, s mierne zahnutou špičkou. Srsť pozostáva z tvrdej ale hladkej krycej srsti a mäkkej hustej podsady. Okolo krku má bohatý golier. Jej zadné končatiny sú bohato osrstené, na predných končatinách má znútra strapce. Vyskytuje sa vo farbe zlatistej, červenej, bielej, trojfarebnej až po modro-striebornú.
Váha kólie – psa je približne 20 – 29 kg, fenky 18 – 25 kg.
Výška kólie – psa je približne 63 – 69 cm, fenky 61 – 66 cm.

Povaha kólie
Kólia je veľmi priateľský, dobromyseľný, múdry a citlivý pes. Je ľahko vychovateľná a cvičiteľná a výborne si rozumie s deťmi. Rada sa prispôsobí svojej rodine a zapojí sa do akejkoľvek aktivity. S inými zvieratami si rozumie, vo všeobecnosti neprejavuje známky agresivity či nervozity. Kólia je nielen výborným pastierskym a spoločenským psom, ale i strážnym či dokonca služobným psom. Výborné výkony podala v službách armády i polície.

Starostlivosť o kóliu
Srsť kólie si vyžaduje pravidelnú a častú starostlivosť, minimálne raz do týždňa ju treba dôsledne prečesať a vykartáčovať, v období pĺznutia to treba robiť denne. Týmto spôsobom nielen odstránime odumreté a vypadané chlpy zo srsti, ale tiež stimulujeme prirodzené premasťovanie srsti psa. Podľa potreby mu tiež zastrihávame srsť medzi vankúšikmi na labkách. Pozornosť venujeme i čistote uší, pravidelne mu treba čistiť uši prípravkom na to určeným a tiež mu v okolí zvukovodu podľa potreby treba vytrhávať chlpy.

Zdravie
K najčastejším chorobám kólie patrí progresívna atrofia sietnice, hluchota, dysplázia bedrového kĺbu či dedičný zápal kože v oblasti nosa.
V priemere sa kólia dožíva 12 – 14 rokov.

Výchova
Kólia je inteligentné a chápavé plemeno, učí sa pomerne rýchlo a ľahko. Výchova však musí byť dôsledná odmalička. Dôležitým prvkom výchovy je trpezlivosť. Trpezlivým a láskavým prístupom z nej možno vychovať poslušného, priateľského psa, ktorý nám bude oddaný a verný.

Život s plemenom kólia
Kólia sa dobre adaptuje aj na život v byte, no úplne najlepšie jej bude v chladnejšom rodinnom dome, či dokonca celoročne vonku, samozrejme pod podmienkou, že sa bude mať kde schovať v prípade nepriaznivého počasia. Miluje pobyt vo voľnej prírode, najlepšie sa cíti na prechádzke, mali by sme jej preto zabezpečiť denne dlhé prechádzky a dostatočný výbeh.

Zdroj: dogspsy.estranky.cz, Psy – Spoznávanie, chov, starostlivosť a plemenitba (Ikar, 2001), en.wikipedia.org

 

 


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 36)

Kompletná ponuka