FCI skupina
Plemeno eurasier sa v FCI nachádza v skupine 5, v sekcii 5, pod číslom 291.
Pôvod
Eurasier patrí medzi novšie plemená, bol vyšľachtený v päťdesiatych rokoch minulého storočia v Nemecku krížením vlčieho špica a čau-čau, neskôr tiež samojeda, za účelom vytvorenia zdravého psa s vynikajúcou povahou a harmonickou stavbou tela. FCI bol uznaný v r. 1973. Využitie našiel ako strážny, sprievodný, ale i spoločenský a rodinný pes. Je to pomerne zriedkavé plemeno, u nás sa napríklad nevyskytuje vôbec. Najčastejšie sa chová v krajine svojho pôvodu – v Nemecku.
Popis
Eurasier svojím vzhľadom pripomína severského ťažného psa. Je to stredne veľké plemeno s mohutným ale harmonicky stavaným telom. Jeho hlava je mierne široká, klinovitého tvaru, so vztýčenými ušami, oči má mierne došikma. Chrbát má rovný, osvalený, hrudník široký, siahajúci po lakte. Chvost má pevný, guľatý, nesený nad úrovňou chrbta, ku koncu sa zužujúci. Jeho srsť je stredne dlhá, s hustou podsadou, na tvári, ušiach a vnútornej strane nôh je kratšia, vo všetkých farbách od červenej cez plavú, až po vlčiu sivú a ich kombináciách. V porovnaní s plemenom čau-čau je ľahšej telesnej stavby, má menej masívnu hlavu a pôsobí o niečo elegantnejšie.
Váha eurasiera psa je približne 23 – 32 kg, fenky 18 – 26 kg.
Výška eurasiera psa je približne 52 – 60 cm, fenky 48 – 56 cm.
Povaha eurasiera
Eurasier je pokojnej, tichej, priateľskej povahy, je hravý, ale tiež inteligentný a rýchlo sa učí. So svojou rodinou si vytvára pevné puto, je voči nej lojálny a dobre si rozumie i s deťmi. Bez príčiny nešteká. Pri včasnej socializácii odmalička si dobre vychádza s inými ľuďmi i psami. Je výborným strážnym, rodinným a spoločenským psom.
Starostlivosť o eurasiera
Eurasier nemá nejaké zvláštne nároky na starostlivosť. Raz do týždňa si vyžaduje pravidelnú starostlivosť o srsť a denne približne hodinovú prechádzku a bude spokojný.
Zdravie
Eurasier je pomerne zdravé plemeno, môže sa uňho objaviť dysplázia bedrového kĺbu či očné problémy.
Priemerne sa toto plemeno dožíva veku 11 – 13 rokov.
Výchova
Toto plemeno sa učí rýchlo, potrebuje však rozhodného majiteľa, ktorý mu bude prirodzenou autoritou, zároveň ho povedie s citom a bez kriku. S výcvikom treba začať od malička a musí byť pravidelný. Ak majiteľ neukáže dostatočnú autoritu, začne byť tvrdohlavý. Častému opakovaniu cvikov sa radšej vyhnime, ľahko sa začne nudiť, treba mu preto výcvik neustále spestrovať niečím novým.
Život s plemenom eurasier
Eurasier sa najlepšie cíti v kruhu svojej rodiny, nemá rád samotu či izolovanosť. Ak ho dlhšie obdobie majiteľ necháva samého, môže sa uňho prejaviť depresia. V žiadnom prípade sa nehodí do koterca či na reťaz. Ak mu dokážeme zabezpečiť dostatočný každodenný pohyb, odvďačí sa nám spokojnosťou a poslušným správaním. Vnútri bude pokojný a tichý, vonku hravý a aktívny.
Zdroj: .dogbreedinginfo.com, en.wikipedia.org