Čivava




FCI skupina
Plemeno čivava sa v FCI nachádza v skupine 9, v sekcii 6, pod číslom 218.

Pôvod
Čivava pochádza pravdepodobne z Mexika a názov tohto plemena je odvodený od miesta jej výskytu – mexického štátu Chihuahua. S určitosťou sa však nevie, či čivava pochádza z Mexika, pretože jedna z viacerých verzií o jej pôvode hovorí i to možnosti, že toto plemeno sem bolo dovezené z Japonska alebo Číny. Prvá čivava bola do Amerického kynologického klubu zapísaná v r. 1904, v FCI je zapísaná od r. 1942. Čivava pôvodne slúžil ako spoločenské plemeno a ako spoločenské plemeno je využívaná aj v súčasnosti.

Popis
Čivava je najmenšie plemeno psov, charakteristické malou okrúhlou hlavou s veľkými, stojatými „netopierími“ ušami. Oči má veľké, tmavej i svetlejšej farby, zasadené ďalej od seba. Jej telo je drobné, s rovným chrbtom, hlbším hrudníkom. Chvost má zdvihnutý a zahnutý. Existujú dva typy čivavy – krátkosrstá a dlhosrstá. Krátkosrstá čivava má po celom tele srsť krátku, tvrdšiu, iba na ušiach a chvoste dlhšiu. Dlhosrstá čivava má zase srsť po celom tele dlhú, mäkkú, vlnitú, na ušiach, krku, chvoste a zadných končatinách ešte dlhšiu. Najčastejšie sa vyskytuje vo farbách hnedá, čierna, biela, ale i tricolor, teda trojfarebná, či merle, teda červenohnedá so sivými až modrými škvrnami.
Váha čivavy je približne 1,5 – 3 kg.
Výška čivavy – psíka je približne 23 cm, fenky 15 cm.

Povaha čivavy
Toto plemeno je aj napriek svojej veľkosti veľmi odvážne a obozretné, je veľmi inteligentné a učenlivé. Má priateľskú povahu, je prítulné, ľahko priľne k jednotlivým členom domácnosti. Nezľakne sa ani najväčších psov, s inými domácimi zvieratami vychádza bezproblémovo.

Starostlivosť o čivavu
Krátkosrstá čivava nie je náročná na starostlivosť, stačí ju občas prečesať gumovým kartáčom. Dlhosrstá čivava si však vyžaduje pravidelné kúpanie a česanie. Okrem toho im treba pravidelne kontrolovať chrup, okolie očí – v ich okolí sa im zvyknú robiť stopy po slzách, uši, takisto jej pazúriky udržiavame krátke, keďže je to psík malý, s malou váhou, nestíhajú sa jej zabrusovať prirodzene chôdzou. Dbáme tiež o pestrú stravu – správny pomer suchej a surovej stravy, čivava má tiež rada jabĺčka, hrozno i banány, občas jej teda môžeme jedálniček obohatiť aj o ovocie.

Zdravie
U čivavy sa môže v dospelosti vyskytnúť neuzavretá fontanella, alebo tiež skorá strata zubov, môže tiež trpieť luxáciou kolenného jabĺčka.
Priemerne sa toto plemeno dožíva veku 12 -14 rokov.

Výchova
Čivava je psík zvedavý a učí sa rýchlo, jeho výchova však musí byť dôsledná od malička. Vyžaduje si výchovu s pevnou rukou ale citlivým prístupom. Dobre vychovaná čivava je poslušná a je výborným spoločenským psíkom.

Život s plemenom čivava
Hoci je čivava malý psík, potrebuje rovnako ako ktorýkoľvek pes dennodenné prechádzky a výbeh. Nie je náročná na priestor, je preto vhodným psom do bytu. Potrebuje byť v neustálom kontakte s majiteľom, preto sa neodporúča chovať ju dakde v zatvorenej miestnosti, čivava chce byť v centre diania, odkiaľ môže nerušene sledovať vývoj deja, a zároveň je so svojimi najbližšími. Čivava nie je hračka a preto nie je vhodná pre rodiny s malými deťmi, ktoré ešte nevedia, ako so zvieratkom zaobchádzať. Hodí sa k väčším deťom, ktoré jej neublížia a vedia, ako sa k nej treba správať.

Zdroj: dogbreedinginfo.com, sk.wikipedia.org


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 36)

Kompletná ponuka