Borderská kólia




Borderská kólia sa v FCI nachádza v skupine 1, v sekcii 1, pod číslom 297.

Pôvod
Plemeno borderská kólia bolo vyšľachtené ako pastiersky pes na hraniciach Anglicka a Škótska. Jeho pravdepodobnými predkami sú anglický špringeršpaniel, greyhound a bradatá kólia. Od špringeršpaniela získala borderská kólia reflex prikrčenia sa k zemi, od greyhounda zase vytrvalosť, rýchlosť a tvar uší. Borderská kólia nevznikla cieleným chovom, pastieri si vyberali iba tie najlepšie jedince a na nich následne vychovávali svojich potomkov.

Popis
Borderská kólia je stredne veľký pes harmonických proporcií, s pomerne ľahko udržateľnou srsťou rôznych farieb, najčastejšie v kombinácii bielo-čiernej, pričom biela nesmie prevažovať. Srsť môže byť stredne dlhá alebo krátka. Hlava je úmerne veľká, s pomerne širokou lebkou, uši sú strednej veľkosti, vztýčené alebo polovztýčené. Oči má oválne, pomerne ďaleko od seba, chvost nasadený nízko, nesmie sa dvíhať nad úroveň chrbta.
Borderská kólia – pes dosahuje výšku 47 – 55 cm, fena 45 – 53 cm.
Váha borderskej kólie je priemerne 13 – 23 kg.

Povaha borderskej kólie
Borderská kólia je mimoriadne inteligentný a svojmu pánovi oddaný pes miernej povahy, je to tiež veľmi rýchly, obratný, pracovitý a neunaviteľný pes, k ľuďom i zvieratám veľmi priateľský. Ako pastiersky pes sa musel naučiť spoliehať sa na svoje inštinkty, vďaka čomu sa stal nezávislým a bystrým plemenom. Učí sa rýchlo, treba ho však neustále zamestnávať a vymýšľať mu nejaký program, inak začne vymýšľať veci, ktoré sa majiteľovi nemusia páčiť.

Starostlivosť o borderskú kóliu
Starostlivosť o srsť borderskej kólie nie je náročná, denne ju však treba aspoň krátko prečesať. Občas tiež skontrolujeme čistotu uší, zubov a pravidelne zastrihávame pazúriky.

Zdravie
Správna výživa ovplyvňuje zdravotný stav, celkovú kondíciu i kvalitu srsti. Toto plemeno môže trpieť niekoľkými dedičnými ochoreniami – od progresívnej atrofie sietnice, cez anomálie oka či dyspláziu bedrového kĺbu až po epilepsiu či vrodenú hluchotu. Testovanie dedičných chorôb sa pre budúcich majiteľov stáva čím ďalej, tým prirodzenejšie a potenciálny majiteľ môže netestovaného psa odmietnuť.
Priemerne sa dožíva veku 12 – 14 rokov.

Výchova
Borderská kólia potrebuje odmalička intenzívny výcvik, nie je vhodná pre majiteľa, ktorý na jej výchovu nemá čas. Treba sa jej neustále venovať a učiť ju nové veci, inak sa stane nepríjemná, dokonca ťažko ovládnuteľná. Má obrovské množstvo energie, ktorú musí neustále odbúravať nejakou činnosťou. Je výborným adeptom na záchranárskeho, canisterapeutického či drogy vyhľadávajúceho psa.

Život s plemenom borderská kólia
Hoci sa v bytoch chová pomerne často, borderská kólia sa do bytu príliš nehodí. Je to stredne veľké a predovšetkým aktívne plemeno, ktoré si vyžaduje dostatočný výbeh. Pri nedostatku pohybu a aktivít má deštruktívne sklony. I jej srsť je prispôsobená životu vonku, odporúča sa chovať ju v alebo pri rodinnom dome.

Zdroj: dogbreedinginfo.com, wikipedia.sk


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 36)

Kompletná ponuka