Boloňský psík




FCI skupina
Bolonský psík sa v FCI nachádza v skupine 9, v sekcii 1.1, pod číslom 196.

Pôvod
Plemeno bolonský psík je staré talianske plemeno zo skupiny bišónov. V období renesancie bol bolonský psík vysoko ceneným darom, veľkej obľube sa tešil na šľachtických dvoroch. Oficiálne sa s jeho chovom začalo v r. 1882. Po druhej svetovej vojne však bolo bolonských psíkov čoraz menej a menej, v r. 1979 bolo v celom Taliansku evidovaných iba 7 jedincov. Plemeno sa pokúsili zachrániť manželia Bonannovci, ktorým sa to napokon aj podarilo a bolonský psík sa v súčasnosti teší veľkej obľube.

Popis
Bolonský psík je pes zavalitej, avšak kvadraticky stavanej postavy, s charakteristickou bielou načuchranej srsťou, so stredne veľkou hlavou, pomerne veľkými očami, ušami vysoko nasadenými, mierne odstávajúcimi. Jeho hruď je široká a hlboká, spadajúca až po jeho predné lakte. Chvost je posadený v línii chrbta, v chôdzi je nesený v zatočení cez chrbát.
Srsť je mäkká, chumáčovitá, netvorí však strapce, čisto bielej farby, bez iných farebných odtieňov.
Bolonský psík dosahuje výšku 27 až 30 cm, fena 25 cm až 28 cm.
Váha bolonského psíka je priemerne 2,5 až 4 kg.

Povaha bolonského psíka
Bolonský psík je veľmi prispôsobivý, inteligentný pes s kľudnou povahou, odporúča sa i pre začínajúcich majiteľov bez predchádzajúcich skúseností s výchovou psa. Neustále je dobre naladený, veľmi rád komunikuje s hociktorým členom domácnosti i s cudzími ľuďmi, vyžaduje si byť neustále v kontakte s členmi rodiny. Výborne sa hodí na kynologické športy, miluje dlhé prechádzky, vodu, a veľmi rád pláva. Svojou energickou povahou má antistresové účinky na každého.

Starostlivosť o bolonského psíka
Základom starostlivosti pravidelné prečesávanie jeho srsti. Odporúča sa pravidelne denne ho kartáčovať, raz do týždňa minimálne ho dôsledne prečesať a občas upraviť jemným zastrihnutím. Kúpať ho netreba často, cca 3 – 4 x do roka. Pravidelne však treba tiež dbať o denné čistenie jeho očí, i zvukovod treba udržiavať v čistote.

Zdravie
Bolonský psík je pomerne zdravé plemeno, v záujme zachovania jeho zdravia by sme ho pravidelne mali dávať očkovať a odčervovať. Rovnako tiež, vzhľadom k jeho častému pobytu vonku, odporúčame chrániť ho pred blchami a kliešťami na to určenými prípravkami.
Priemerne sa dožíva veku 14 – 15 rokov.

Výchova
Bolonský psík sa pomerne ľahko a rýchlo učí, dobre sa vychováva. Základom však je dôsledná výchova základnej poslušnosti.

Život s plemenom bolonský psík
Bolonský psík je pomerne aktívne plemeno, avšak potrebuje svoje kľudové miesto, kde môže v prípade potreby oddychovať. Hodí sa do v menšieho bytu, hoci sa rád prebehne po záhrade, či si vyjde na dlhšiu prechádzku.

Zdroj: dogspsy.estranky.cz, celysvet.cz, canisbohemia.eu


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 73)

Kompletná ponuka