Bergamský ovčiak




FCI skupina
Bergamský ovčiak sa v FCI nachádza v skupine 1, v sekcii 1, pod číslom 194.

Pôvod
Plemeno bergamský ovčiak je známe už 2000 rokov, kedy sa v starovekom Ríme využívalo na zaháňanie vlka od stáda. Za jeho predkov sa považujú východní salašnícki psi, jeho názov je odvodený od severotalianskeho kraja Bergamo. Bergamskému ovčiakovi hrozil viackrát zánik, postupnou plemenitbou dostal podobu, v akej ho poznáme dnes a zodpovedne si plní úlohu výborného spoločenského a strážneho psa .

Popis
Bergamský ovčiak má nezameniteľný vzhľad. Svojou typickou vrkôčikovitou srsťou, ktorá sa mu splieta do vlnitých chumáčikov, ho možno ľahko odlíšiť od iných psov. Má pevné stredne veľké kompaktné telo, pokryté vretienkovitou srsťou, najčastejšie vo farbách „korenie“ a „soľ“, prípustné je čierne sfarbenie i škvrny. Toto osrstenie ho malo chrániť pred uhryznutím vlkom či pri napadnutí iným zvieraťom, bolo však i výbornou tepelnou izoláciou.
Bergamský ovčiak má výšku 56 – 61 cm.
Váha bergamského ovčiaka je priemerne 32 – 38 kg, fenky 26 – 32 kg.

Povaha bergamského ovčiaka
Bergamský ovčiak je nesmierne citlivý, avšak zároveň veľmi inteligentný, odvážny a vytrvalý pastiersky pes. Je výborný spoločník, svojmu majiteľovi je veľmi oddaný, i s deťmi si vychádza veľmi dobre. Voči neznámym ľuďom je rezervovaný. Je ideálnym ovčiarskym i strážnym psom.

Starostlivosť o bergamského ovčiaka
Srsť bergamského ovčiaka má tendenciu plstnatieť, splstnatené chuchvalce by sme mali rozplietať. Česať i kúpať sa ho odporúča podľa potreby.

Zdravie
Bergamský ovčiak nemá nejaké závažnejšie zdravotné problémy. Keďže však jeho koža produkuje veľké množstvo kožného mazu, miestami koža nedýcha a pod hustou srsťou sa parí, môžu sa občas objaviť kožné zápaly, ekzémy či infekcie.
Priemerne sa dožíva veku 13 – 15 rokov.

Výchova
Bergamský ovčiak potrebuje pána s pevnou rukou, ktorý vie prirodzene určiť pravidlá a je zásadový.

Život s plemenom bergamský ovčiak

Bergamský ovčiak nie je pes vhodný do bytu. Potrebuje veľký priestor, najlepšie prostredie je preňho na dedine na farme, kde môže zaháňať stáda, či naháňať sa s deťmi. Jeho hustá srsť mu poskytuje ochranu pred akýmikoľvek poveternostnými podmienkami, kľudne môže prenocovať aj vonku.

Zdroj: wikipedia, www.dogbreedinginfo.com , www.wikipedia.sk


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 36)

Kompletná ponuka