Anglický mastif




FCI skupina
Anglický mastif sa v FCI nachádza v skupine 2, v sekcii pod číslom .

Pôvod

Plemeno Anglický mastif (angl. English Mastiff) je jedným z najväčších psov na svete. Jeho pôvod siaha do staroveku. Jeho predchodcom bol veľký, silný pes Lupus Laniger, pôvodom z Tibetu, odkiaľ sa rozšíril do Mezopotámie, Grécka, neskôr do Talianska, a počas migrácie Keltov až do Veľkej Británie.
Napriek svojej sile a veľkosti je veľmi dobre ovládateľným a tu možno hľadať i pôvod ich názvu mastif od slova „mansuetus“ = mierny, kľudný.
Toto plemeno sa pôvodne využívalo ako bojové plemeno, niekoľko storočí na zápasy s medveďmi, levmi a býkmi, tiež na lovenie, no loveckým plemenom sa v skutočnosti nikdy nestalo. Využívanie Anglického mastifa na zápasy bolo definitívne zakázané v r. 1853 anglickým parlamentom.
Využitie však Anglický mastif našiel ako strážny pes, ktorý skutočne dokáže ochrániť majetok svojho pána. Pre túto svoju vlastnosť sa stal výborným subjektom mnohých literárnych diel, snáď najznámejším je román Pes baskervillský od A. C. Doyla. Anglický mastif je však plemeno pomerne zriedkavé, najväčšej obľube sa teší v USA a Veľkej Británii.

Popis

Anglický mastif je najťažším plemenom na svete. Má mohutne stavané, svalnaté telo, s väčšou, širokou, kvadratickou hlavou, občas s vráskami na čele. Uši mu priliehajú k hlave, sú dlhšie, visiace. Chvost má nasadený vysoko, nesmie však byť nad horizontálnou líniou.
Srsť má krátku, priliehavú, od marhuľovej po zlatú farbu s dominantnou čiernou maskou.
Pes dosahuje výšku nad 76 cm, fena nad 70 cm. Váha anglického mastifa je viac ako 70 kg, môže byť až 150 – 160 kg.

Povaha anglického mastifa

Anglický mastif je veľmi sebavedomý, kľudný pes, verný svojmu pánovi. Je poslušný, inteligentný a obľubuje spoločnosť. Šteká málo.

Starostlivosť o anglického mastifa

Starostlivosť o anglického mastifa nie je veľmi veľká. Toto plemeno potrebuje dostatok priestoru a pohodlia. Spokojný bude, ak ho denne vezmete na niekoľko krátkych prechádzok a týždenne na niekoľko prechádzok bez vôdzky.

Zdravie

Anglický mastif je veľký pes, a v súvislosti s jeho veľkosťou môžu u tohto plemena vznikať zápaly kostí. Najmä v období vývoja je dôležité, aby sa mastif príliš neunavoval, mohlo by dôjsť k poškodeniam kostí či svalov. Feny mávajú často náročné pôrody, aj počet šteniat býva nižší ako u iných plemien.
Hoci je anglický mastif veľký, nevyžaduje si extra dávku kŕmenia.
Priemerne sa dožíva veku 10 – 12 rokov.

Výchova

Výchova anglického mastifa si vyžaduje pokojného, neústupčivého majiteľa, s pevnou rukou a prirodzenou schopnosťou komunikácie s mastifom. Toto plemeno môže byť z času na čas náročné na výchovu a výcvik, ale pokiaľ tento pes vie, kam patrí, a má vo veciach poriadok, stane sa výbornými strážnikom a spoločníkom.

Život s plemenom anglický mastif

Anglický mastif je pes veľký, najväčší na svete, odporúča sa chovať ho vonku, hoci zvládne i pobyt v byte. Svojej sily a prirodzenej autority si je vedomý, nezneužíva ju. Mastif vie svojmu majiteľovi vyčítať z očí všetko. Je to typ psa, ktorý vie k svojmu pánovi prehovoriť aj bez slov.

Zdroj: wikipedia, www.dogbreedinginfo.com, www. slovenskedovolenky.sk
Foto: archív Tricio, s. r. o.


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 36)

Kompletná ponuka