Anglický farbiar




FCI skupina
Anglický farbiar sa nachádza v FCI skupine 6 pod číslom 84.

Pôvod

Anglický farbiar patrí medzi najstaršie európske duriče. Jeho pôvod siaha do 8. storočia do Belgicka, kde v Ardenskom lese choval sv. Hubert, patrón poľovníkov, svorku poľovníckych psov, známych ako svätohubertských psov, ktoré sa stali obľúbené u kráľov a šľachty.
Toto plemeno doviezol Viliam Dobyvateľ v 11. storočí do Anglicka, kde sa používalo na stopovanie divej zveri, neskôr pytliakov. Vďaka svojej vznešenej krvi dostal pôvodný hubert v Anglicku názov Bloodhound. Počas 2. sv. vojny v Británii takmer vymreli, z Kanady však bolo privezených niekoľko kusov, vďaka čomu toto plemeno opäť ožilo. Postupne sa toto plemeno zušľachtilo na anglického farbiara, ako ho poznáme dnes.

Popis

Anglický farbiar je plemeno s mohutnou stavbou tela, veľkou, úzkou, dlhou hlavou. Charakteristická pre toto plemeno je voľná koža na lícach a čele, ktorá vytvára bohaté záhyby a vrásky. Anglický farbiar má nízko nasadené ovisnuté uši. Chrbát má mocný, široký, brucho jemne vtiahnuté. Chvost má stredne dlhý, nosený v oblúku mierne nad líniou chrbta. Srsť má krátku a tvrdú, najčastejšie tmavohnedej až čiernej farby, biela farba nie je prípustná.
Hmotnosť: pes 40 – 50 kg, fena 35 – 48 kg
Výška: 58 – 69 cm
Priemerná dĺžka života: 10 – 12 rokov

Povaha anglického farbiara

Anglický farbiar je kľudný, rozvážny a veľmi priateľský pes, má veľmi rád ľudí. Hoci je to pes stopársky, keď nájde svoju korisť, neublíži jej, skôr sa s ňou chce skamarátiť. Vie však byť svojrázny a tvrdohlavý a niekedy si vyžaduje extra dávku trpezlivosti pri výcviku.

Starostlivosť o anglického farbiara

Toto plemeno potrebuje veľký priestor a veľa pohybu. Jeho srsť by sa mala každodenne prečesávať špeciálnou rukavicou, a treba mu tiež často kontrolovať uši, keďže má sklony k zápalom uší.

Zdravie

Anglický farbiar máva často zápaly uší, treba mu ich pravidelne kontrolovať. Vyžaduje si tiež kvalitnú výživu a dostatok pohybu.

Výchova

Anglický farbiar si vyžaduje trpezlivý a citlivý prístup, ktorý by ale mal byť dôsledný a spravodlivý. Ak ho chcete ako poľovníckeho psa, treba ho na to pravidelne cvičiť. Pri dobrej starostlivosti sa prejaví ako poslušný, dobromyseľný a prítulný pes. Pre svoju priateľskú povahu sa neodporúča ako strážny pes, keďže sa s každým rýchlo skamaráti.

Spolunažívanie s anglickým farbiarom

Anglický farbiar potrebuje dostatok priestoru a voľný výbeh, do mesta nie je vhodný. Najideálnejším je preňho rodinný dom s veľkou záhradou.

Zdroj: www.dogbreedinginfo.com, www.awald.sk, wikipedia


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 36)

Kompletná ponuka