Agility




Agility je kynologická disciplína, no predovšetkým je to hra. Jej cieľom je, aby psovod previedol psa cez parkúr v čo možno najlepšom čase a bez chýb. Je vhodná pre všetkých psov, bez ohľadu na ich vek či výšku.

Základné princípy agility 
Agility sa vykonáva v parkúre 20 x 40 m s očíslovanými prekážkami, ktorých môže byť pätnásť až dvadsať. Parkúr sa vždy stavia iný, psovod so psom ho majú možnosť vidieť tesne pred pretekmi, vždy je to výzva ako pre psa tak i pre psovoda. Agility sa vykonáva bez obojku a vôdzky a je založená na vzťahu a dôvere medzi psom a psovodom. Dôležitým pravidlom je, že počas behu cez parkúr sa psovod nesmie svojho psa dotknúť, inak bude diskvalifikovaný. Psa však môže navádzať  pokrikmi alebo ukazovaním rukami či celým telom.
Vyhráva tím, ktorý zvládne prekonať prekážky na parkúre v čo najlepšom čase a bez trestných bodov.

História agility agility3.jpg
História agility sa viaže k roku 1978, kedy bol na výstave Cruft v Londýne predstavený ako program pre divákov. Okamžite si získal obľubu u divákov a stal sa celosvetovo žiadaným.
V súčasnosti sa organizuje vo forme národných pretekov, no dosiahol tiež medzinárodnú úroveň – pod záštitou FCI sa pravidelne konajú Majstrovstvá sveta, ktorých  sa môžu zúčastniť i štáty, ktoré nie sú členmi FCI.

Agility na Slovensku
Na Slovensku sa agility začalo vyvíjať začiatkom deväťdesiatych rokov kedy bol založený prvý agility klub „Slovenský klub agility“ (SKA). Postupne začali vznikať menšie – miestne kluby po celom Slovensku a bola založená Asociácia slovenských klubov agility (ASKA).

V súčasnosti existuje na Slovensku niekoľko úspešných agility klubov, ktoré nás reprezentujú na európskej i svetovej úrovni.

Skúšobné poriadky agility
Agility vychádza z dokumentu Reglement FCI pre agility, na ktorom sú založené všetky národné skúšobné poriadky. Základom agility sú organizátori, súťažiaci a rozhodcovia a prebieha na základe presne stanovených pravidiel.

Skúšky agility
V závislosti od náročnosti parkúru sa rozlišujú tri úrovne skúšky agility, od A 1 po A 3. Na základe úrovne skúšky agility sú potom rozostavané i prekážky.

agility4.jpgPrekážky agility
Existujú prekážky skokové, ktoré môžu byť vo forme jednoduchej prekážky, múru, kruhu alebo ďalekého skoku. Za priebežné prekážky považujeme slalom a tunely, tunely môžu byť pevné alebo latkové. Za najťažšie prekážky sú považované prekážky s kontaktnými zónami, ktorými sú kladina, Á-čko a hojdačka. U psov nepatria medzi veľmi obľúbené. V niektorých parkúroch sa vyskytuje i prekážka vo forme stola. Prekážky sú výškovo nastaviteľné a upravujú sa podľa kategórie psa na small, medium a large.

Spracovala: Veronika Shaughnessy
Zdroj: dobrypes.sk, wikipedia

 


PONUKA NAŠICH ZÁJAZDOV SO PSOM (Počet zájazdov: 41)

Kompletná ponuka