FCI skupina
10 – Chrti, sekcia 1 – Chrti, pod číslom 208/22. 11. 2004
Pôvod
Afgánsky chrt (Afghan Hound), známy tiež ako balúčsky chrt, je podľa archeologických nálezov jedným z najstarších plemien, jeho existenciu dokazujú jaskynné nástenné maľby z obdobia 3000 rokov pred n. l. Afgánsky chrt pochádza z Afganistanu, kde bol vyšľachtený krížením pôvodného Afgánskeho loveckého chrta s Perzským chrtom Salukou.
Pre svoju vytrvalosť a rýchlosť bol používaný ako lovec drobnej i vysokej zveri. Koncom 19. storočia sa dostal do Veľkej Británie, kde sa začalo s jeho šľachtením. Veľká Británia si dodnes nad týmto plemenom drží patronát.
Popis
Afgánsky chrt je exoticky a dôstojne zároveň vyzerajúci pes. Je pomerne vysoký, má pevnú, stredne dlhú postavu. Uši má dlhé, zvesené, oči majú trojuholníkový tvar, sú tmavé, občas so zlatistým odtieňom. Chvost majú stredne dlhý, na konci zatočený. Afgánsky chrt má dlhú hodvábnu srsť, jedno-, dvoj- i trojfarebnú, najčastejšie v odtieňoch krémovej, béžovej a dočervena, často má na tvári čiernu masku.
Výška – Pes dosahuje výšku 68 – 74 cm, fena 63 – 69 cm.
Váha – Afgánsky chrt váži približne 23 – 27 kg.
Povaha afgánskeho chrta
Afgánsky chrt je dôstojný, rezervovaný, nezávislý, samostatne uvažujúci pes. Pri správnej výchove a rešpektovaní jeho nezávislosti, vie byť oddaným a prítulným priateľom svojho majiteľa.
Starostlivosť o afgánskeho chrta
Afgánsky chrt je veľmi náročný na starostlivosť o srsť. Najmenej dvakrát do týždňa je potrebné ho dôkladne prečesať. Kúpanie sa odporúča raz za 3 až 5 týždňov. U výstavných psov tohto plemena je starostlivosť o srsť ešte náročnejšia.
Keďže sa srsť nesmie príliš vysúšať, odporúča sa používať šampóny s prímesou oleja a pre ľahšie rozčesávanie tiež použitie kondicionérov, či špeciálnych prípravkov pre ľahšie rozčesávanie. Správna hygiena v oblasti uší a očí je rovnako dôležitá. Treba tiež dbať na udržiavanie krátkych pazúrikov.
Afgánsky chrt si vyžaduje , ale tiež zvýšenú fyzickú záťaž, dlhšie prechádzky.
Zdravie
Medzi najzávažnejšie zdravotné problémy afgánskeho chrta patrí rakovina a alergie, srdcové ťažkosti či urologické problémy. Netreba však podceňovať ani ekzém, srsť afgánskeho chrta sa regeneruje veľmi dlho, úplná regenerácia môže trvať aj dva roky.
Afgánsky chrt sa priemerne dožíva veku 12 – 14 rokov.
Výchova
Afgánsky chrt je veľmi tvrdohlavé a svojské plemeno, jeho výchova nie je jednoduchá a vyžaduje si veľkú dávku trpezlivosti. Poslúcha len vtedy, ak to sám uzná za vhodné. Pri výchove afgánskeho chrta je dôležitá dôslednosť a trpezlivosť, fyzické tresty či prísna výchova krikom sa neodporúčajú pretože u tohto plemena vyvolajú práve opačnú reakciu – nezáujem a úplnú zatrpknutosť. Toto plemeno nie je pre každého. Neodporúča sa ľuďom, ktorí nemajú skúsenosti s výchovou a výcvikom psov.
Afgánsky chrt miluje voľnosť a priestor, a občas mu ich treba skutočne dopriať, odporúča sa však na oplotených a ohradených pozemkoch. Ak by ste ho totiž počas prechádzky pustili z vôdzky, vráti sa, až keď to sám uzná za vhodné.
Spolunažívanie s afgánskym chrtom
Afgánsky chrt si svojho majiteľa vyberá sám, podľa toho, kto sa oňho stará najviac. Má rád i ostatných členov rodiny, k deťom je priateľský, nemá však rád hluk a krik, odporúča sa preto rodinám s väčšími deťmi.
Toto plemeno je vhodné pre život v meste i na dedine, môže žiť v dome i v byte, jedinou podmienkou je zaistiť mu dostatočný priestor a veľa pohybu. Kvôli jeho dlhej srsti ale tiež kvôli jeho potrebe byť v kontakte s majiteľom, sa odporúča držať toto plemeno vnútri.
Chovateľská stanica
Na Slovensku nie je veľmi veľa chovateľov tohto ušľachtilého plemena. Väčšina z nich je v zahraničí, ale Jedna z chovateľských staníc pod menom KASKARAK SHAHRA sa nachádza v Nitre.
Zdroj: wikipedia