FCI skupina
Plemeno Pyrenejský mastin sa v FCI nachádza v skupine 2, v sekcii 2 pod číslom 92.
Pôvod
Pyrenejský mastin má pôvod v španielskych Pyrenejách. Je to veľmi staré plemeno, ktoré pochádza z veľkého ázijského mastifa. Do Španielska ho priviezli fénickí kupci. Tu bolo skrížené s pyrenejským horským psom a španielskym mastinom. Využívalo sa ako pracovné plemeno, ktoré strážilo dobytok pred vlkmi a medveďmi. Za samostatné plemeno bolo uznané koncom 19. storočia. V súčasnosti sa využíva ako strážny, ochranársky a rodinný pes.
Popis
Pyrenejský mastin je veľký, mohutný pes kvadratického formátu. Má rovný chrbát, široký a hlboký hrudník s dobre klenutými rebrami a silné, zaoblené bedrá. Krk je silný, s voľne visiacim lalokom. Jeho hlava je veľká, mohutná a dlhá, s malými tmavými očami mandľového tvaru a malými, priliehajúcimi ušami, ktoré sú vždy sfarbené. Chvost je stredne dlhý, nasadený je v strednej výške, v kľude je nosený zvesený. Srsť pyrenejského mastina je polodlhá, hustá, drsnejšia, základnou farbou je biela s čiernymi, mierne sivými, zlatožltými alebo mierne pieskovými škvrnami a výraznou maskou. Zadná časť končatín ako i špička chvosta bývajú vždy biele.
Priemerná váha Pyrenejského mastina je 55 – 75 kg.
Priemerná výška Pyrenejského mastina 72 cm 81 cm.
Povaha Pyrenejského mastina
Pyrenejský mastin je čulý, inteligentný pes, ktorý sa ľahko cvičí. K svojej rodine je veľmi priateľský a oddaný, voči cudzím ľuďom je ostražitý a nedôverčivý, je výborným strážcom. K deťom má vynikajúci vzťah, je neuveriteľne trpezlivý. S ostatnými domácimi miláčikmi ani s inými psami nemá problém. Má vrodenú schopnosť samostatne sa rozhodovať a v prípade núdze, ak je ohrozená jeho rodina alebo jej majetok, vie zaútočiť.
Starostlivosť o Pyrenejského mastina
Srsť pyrenejského mastina má samočistiacu schopnosť, nevyžaduje si teda nejakú extrémnu starostlivosť. Treba ho však pravidelne, raz do týždňa prečesať. V období pĺznutia jej treba venovať zvýšenú pozornosť. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o veľké plemeno, je náročnejšie na chov. Najmä v období vývoja potrebuje kvalitnú a vyváženú stravu.
Zdravie
Toto plemeno je pomerne zdravé, ako väčšina molossov však môže trpieť dyspláziou bedrového kĺbu.
Dožíva sa priemerne približne 10 – 13 rokov.
Výchova
Pyrenejský mastin potrebuje dôslednú ale vľúdnu výchovu, založenú na vzájomnom rešpekte. Treba ho naučiť, kto je pánom svorky, inak sa ľahko cvičí a rýchlo pochopí, čo sa od neho očakáva.
Život s plemenom Pyrenejský mastin
Pyrenejský mastin potrebuje dostatok pohybu. Odporúča sa chovať ho v alebo pri rodinnom dome s veľkým priestranstvom, kde sa môže dosýtosti vybehať. Možno ho chovať celoročne vonku, potrebuje však zateplenú búdu, v ktorej sa môže v prípade nepriaznivého počasia ukryť. Má rád dlhé prechádzky v prírode.
Zdroj: hafici.cz, sk.wikipedia.org