FCI skupina
Plemeno Pyrenejský horský pes sa v FCI nachádza v skupine 2, v sekcii 2 pod číslom 137.
Pôvod
Predpokladá sa, že toto plemeno má predkov v tibetskej doge a tí prišli do Európy z Ázie. Už v stredoveku chránili stáda oviec a dobytka pred vlkmi a medveďmi, počas panovania Ľudovíta XVI. patrili medzi obľúbených psov francúzskeho kráľovského dvora. Veľká francúzska revolúcia znamenala úpadok záujmu o toto plemeno, zachránili ho však oddaní chovatelia a v roku 1923 bol vytvorený prvý oficiálny štandard. V súčasnosti sa využíva ako ochranca, strážny, ale i sprevádzací a lavínový pes.
Popis
Pyrenejský horský pes je veľké plemeno kvadratického formátu, s rovným chrbtom a širokým a hlbokým hrudníkom. Jeho hlava je dobre formovaná, s mandľovými jantárovo-hnedými očami, tmavým ňufákom a ušami trojuholníkového tvaru. Jeho chvost je dlhý, huňatý, v kľude zvesený, v akcii nesený vysoko. Jeho srsť je dlhá, hustá a drsná, hladká alebo zvlnená, s hustou a jemnou podsadou. Farba srsti môže byť biela alebo biela so svetložltými, sivými či modrými fľakmi na hlave, koreni chvosta či ušiach.
Priemerná váha Pyrenejského horského psa je 45 – 55 kg.
Priemerná výška Pyrenejského horského psa – psa je 70 cm, fenky 65 cm.
Povaha Pyrenejského horského psa
Jedná sa o poslušného, vyrovnaného psa s dobrou, priateľskou povahou. Miluje deti a svojmu majiteľovi a jeho rodine je oddaným a verným spoločníkom. Je výborným strážcom, cudzinca oznamuje z diaľky mohutným štekaním.
Starostlivosť o Pyrenejského horského psa
Jeho srsť si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, ktorú treba udržiavať v čistote, aby nedošlo k plstnateniu. Pozornosť tiež venujeme zastrihávaniu chlpov v okolí zvukovodu, aby sme predišli zbytočným infekciám. Dôležitá je správna výživa, vďaka ktorej bude v dobrej fyzickej i psychickej forme.
Zdravie
Toto plemeno je pomerne zdravé, potrebuje však vyváženú zdravú stravu, aby sa mohlo správne vyvíjať. Môže sa uňho vyskytnúť luxácia pately alebo tiež dysplázia bedrového kĺbu.
Dožíva sa priemerne približne 13 rokov.
Výchova
Pyrenejský horský pes potrebuje dôslednú výchovu. Učí sa rýchlo a rýchlo pochopí, čo od neho pán chce, musí však vedieť, že nie on je vodcom svorky, ale jeho pán, inak sa uňho môžu vyskytnúť rôzne poruchy správania.
Život s plemenom Pyrenejský horský pes
Láska a záhrada sú dve veci, ktoré toto plemeno potrebuje, aby bolo šťastné. Ľahko sa prispôsobí akýmkoľvek poveternostným podmienkam, nevie sa však prispôsobiť samote.
Potrebuje pravidelné prechádzky a výbeh, denne mu treba zabezpečiť dostatok pohybu. Odporúča sa fyzicky aktívnym a tiež fyzicky zdatnejším majiteľom.
Zdroj: hafici.cz, Psy – Spoznávanie, chov, starostlivosť a plemenitba (Ikar, 2001)