FCI skupina
Bordeauxská doga sa v FCI nachádza v skupine 2, v sekcii 2, pod číslom 116.
Pôvod
O vzniku plemena bordeauxská doga, tiež známeho ako Francúzsky mastif, existuje niekoľko teórií. Predpokladá sa, že by mohla byť potomkom Buldoga, tibetského mastifa a gréckeho i rímskeho molosa. Koncom stredoveku sa bordeauxská doga využívala na zaháňanie stád a tiež ako osobný strážca. Počas Francúzskej revolúcie zomrelo veľa dôg, po vojne sa však toto plemeno opäť obnovilo. O jeho obnovu sa zaslúžil Raymond Triquet a jeho Klub bordeauxskej dogy. Toto plemeno sa dnes teší veľkej obľube vo Francúzsku, získava si však fanúšikov i v iných krajinách. Využívalo sa ako vojnový pes, zaháňač dobytka, strážny pes, ale i pri love medveďov či kancov.
Popis
Bordeauxská doga je pes pomerne nízky a zavalitý, s ťažkou, masívnou vráskavou hlavou. Oči má ďaleko od seba, najčastejšie orieškovej až tmavohnedej farby. Uši má malé a ovísajúce, chvosť je pri koreni hrubý, ku koncu sa zužuje. Hrudník má široký a hlboký, nohy svalnaté. Jeho srsť je krátka a mäkká, v rozličných odtieňoch od bledohnedej až po mahagónovú, s tmavočervenou až čiernou maskou. Niekedy môže mať na hrudníku a labkách biele bodky.
Bordeauxská doga dosahuje výšku 58 až 75 cm.
Váha bordeauxskej dogy je priemerne 54 až 65 kg.
Povaha bordeauxskej dogy
Bordeauxská doga je dobrej, pokojnej povahy, je veľmi trpezlivá, lojálna a oddaná svojej rodine. Je prvotriednym strážnym psom, nebojí sa konfrontácie s cudzími ľuďmi, napriek tomu je však veľmi dobrá k deťom. Je to veľmi silný pes, neodporúča sa preto neskúseným chovateľom.
Starostlivosť o bordeauxskú dogu
Starostlivosť o toto plemeno nie je náročná. Treba dbať na jeho správnu výživu, najmä v období vývoja. Kúpať ho treba podľa potreby. Denne si vyžaduje dlhé prechádzky.
Zdravie
Bordeauxská doga nemá závažnejšie zdravotné problémy. Môže sa u nej objaviť dysplázia bedrového kĺbu, u niekoľkých jedincov sa vyskytla epilepsia a tiež srdcové problémy. U feniek bývajú časté pôrody cisárskym rezom.
Priemerne sa dožíva veku 10 – 12 rokov.
Výchova
Bordeauxská doga potrebuje prísnu výchovu s presne stanovenými pravidlami, ktoré určia, kto je vodcom skupiny. Potrebuje vodcu, inak sa ním bude chcieť stať ona sama.
Život s plemenom bordeauxská doga
Ak je toto plemeno dobre vychované a dobre vycvičené, možno ho kľudne chovať i v byte. Keď žije v dome, vonku sa neprejavuje veľmi aktívne, stačí mu malý výbeh.
Zdroj: dogbreedinginfo.com