FCI skupina
Bišónik sa v FCI nachádza v skupine 9, v sekcii 1.1, pod číslom 215.
Pôvod
Plemeno bišónik patrí medzi najstaršie plemená a pochádza pravdepodobne z Kanárskych ostrovov. Je považované za „dámske“ plemeno, už v staroveku sprevádzalo dámy a robilo im spoločnosť. V stredoveku bol bišónik obľúbeným plemenom na kráľovských dvoroch v Taliansku a Francúzsku, v 16. storočím bol popredným plemenom na väčšine kráľovských dvorov v Európe. Koncom 19. storočia sa zaradil medzi obyčajné plemená, no po prvej svetovej vojne sa znovu stal urodzeným plemenom.
Popis
Bišónik je menší pes, charakteristický svojou mäkkou bielou kučeravou srsťou, s veľkými tmavými očami a ňufákom. Telo bišónika je pevné, s hlbokým hrudníkom a širokou panvou, chvost má nasadený nízko, pri pohybe nesený v oblúku nad chrbtom. Srsť bišónika je snehovo biela, koža pod srsťou by mala byť pigmentovaná tmavým pigmentom.
Bišónik dosahuje výšku 23 až 30 cm.
Váha bišónika je priemerne 3 až 7 kg.
Povaha bišónika
Bišónik je pes veselý, priateľský a šarmantný, je však tiež veľmi inteligentný a bystrý. Je veľmi prispôsobivý a výborne vychádza s deťmi. Je výborný spoločník. Rád pozoruje svojho pána z miesta, má však rád i dlhšie prechádzky, kde si môže vybiť nadbytočnú energiu. Oznámi vám keď je niekto pred dverami. Ako strážny pes sa však nehodí, pretože sa s každým rýchlo skamaráti. Pre svoju príjemnú priateľskú povahu sa môže využívať ako canisterapeutický pes.
Starostlivosť o bišónika
Bišónik sa odporúča kúpať približne v rozmedzí 4 až 6 týždňov. Jeho srsť si vyžaduje zvýšenú starostlivosť, denné česanie a vyčesávanie je pre zachovanie jeho atraktívneho vzhľadu nevyhnutnosťou. Rovnako tiež zastrihávame chlpy v oblasti zvukovodu i medzi vankúšikmi na labkách.
Zdravie
Bišónik máva problémy s upchatím slzných kanálikov, okrem základnej starostlivosti sa tiež odporúča pravidelné ošetrovanie okolia očí. Občas sa uňho môže vyskytnúť i epilepsia.
Priemerne sa dožíva veku 14 rokov.
Výchova
Bišónik je pes veľmi inteligentný, rád a dobre sa učí nové veci. Výchova však musí byť dôsledná, zároveň však príjemná pre obe strany. Krik ani hnev majiteľa vo výchove nepomôžu, skôr sa pes stiahne do úzadia. Ak mu však dáme dostatočne zrozumiteľne najavo, čo od neho očakávame, vyrastie v poslušného a prítulného psa.
Život s plemenom bišónik
Bišónik sa s inými zvieratami znáša dobre, nikdy neprejavuje znaky agresivity či útočnosti. Nemá veľké nároky na priestor, odporúča sa i pre chov v byte. Treba mu však pripraviť vlastný priestor, kde bude môcť nerušene odpočívať, či sledovať pána, kedy sa mu zachce.
Ak máte doma bišónika, napíšte nám o jeho povahe, zážitkoch s ním alebo aj o zážitkoch z dovolenky s vašim psom a môžete tak získať darčekový poukaz na pobyty s doggietour v hodnote 20 €, ktorý vylosujeme každý druhý mesiac.
Zdroj: Wikipedia, dogbreedinginfo.com, wikipedia.sk, wikipedia.org